Eğitim Sen: 172 okulda daha koronavirüs tespit edildi

Eğitim Sen 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren kendilerine ulaşan bilgilere göre, 172 okulda daha koronavirüs tespit edildiğini açıkladı. Böylece, Covid-19 görülen okul sayısı 479’a yükseldi.

Eğitim Sen, Salgın Günlerinde Eğitim Raporu’nun beşincisini yayımladı. Buna göre, Covid-19 vakası görülen veya pozitif vakayla temaslıların çalışmalara katıldığı eğitim kurumlarına 172 okul daha eklendi. Böylece, Covid-19 görülen okul sayısı 479’a yükseldi.

Eğitim Sen’dn yapılan açıklamada:

“2020-2021 eğitim öğretim yılının başlayacağı gün olan 21 Eylül tarihi yaklaştıkça okulların nasıl açılacağı, eğitimin nasıl devam edeceği ile ilgili tartışmalar artarak devam etmektedir.”

“Salgının geldiği aşama, artan vaka ve vefat sayıları eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin kaygısını artırmakta, zihnini meşgul etmektedir.”

“Son olarak Sağlık Bakanlığı’nın YÖK Başkanlığı’na üniversitelerin 2020-2021 sonbahar döneminde derslerin uzaktan yapılması önerisinde bulunması durumun ciddiyetini olduğu gibi ortaya koymaktadır” denildi.

‘Bilginin şeffaf paylaşımı kritik öneme sahip’

“Eğitim Sen tarafından 26 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Covid-19 vakası görülen eğitim kurumlarının isimleri kamuoyu ile paylaşılmaktadır.”

“Bugün de açıklamamızın ekinde 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren Genel Merkezimize ulaşan bilgileri paylaşacağız” ifadeleri kullanılan açıklamada, şunlar belirtildi:

Salgınla mücadele ve bu karanlık süreçten birlikte çıkabilmek için bilginin şeffaf paylaşımı kritik öneme sahiptir.

Bilgiyi depolayarak veya olduğu gibi değil de yeniden yapılandırarak sunmak hegemonya kurmanın her dönemde aracı olarak kullanılmıştır.

Eğitim Sen kendisine ulaşan bilgileri paylaşarak bilgiye sahip olmada eşitlik ve salgınla mücadelenin gerçek bilgi üzerine inşa edilmesini sağlamaktadır.