Eğitim-Sen’den önemli iddia: Diyarbakır’da imam hatiplere zorunlu kayıt için gizli toplantı

Eğitim Sen Diyarbakır 2 No’lu Şube Eşbaşkanı Zuhal Sezer, öğrencilerin imam hatip okullarına yönlendirilmesi için valilik öncülüğünde 38 İslami STÖ ile gizli toplantı yapıldığını öne sürdü.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Diyarbakır Şubeleri, hükümetin imam hatip okullarının çoğaltılması ve çocukların bu okullara yönlendirilmesi politikasına ilişkin Diyarbakır 1 No’lu Şube’de açıklama yaptı. Toplantıda konuşan Eğitim Sen Diyarbakır 2 No’lu Şube Eşbaşkanı Zuhal Sezer, iktidarın eğitim alanındaki sorunları çözmek yerine eğitimi dinselleştirmekle uğraştığına işaret etti.

Valilik öncülüğünde gizli toplantı

İktidarın eğitimi dinselleştirme politikasına bağlı olarak Diyarbakır’da bazı STÖ ve sendikaların gizli toplantılar aldığını belirten Sezer, “Bunun son örneği 28 Temmuz’da Diyarbakır Büyükşehir Öğretmenevinde Valiliğin öncülüğün de 38 İslami STÖ, Eğitim Bir-Sen ve il-ilçe Milli Eğitim Müdürlerinin katılımıyla yapılan toplantıdır. Bu gizli değildiyse neden sadece bir kesim davet edildi?” diye tepki gösterdi.

İmam hatiplere zorunlu kayıt

Valilik öncülüğünde yapılan toplantıya katılan kurum ve kuruluşların toplantıyı resmi hesaplarından niçin yayınlamadığını soran Sezer, “İlimizin eğitim sorunları tartışılmayıp her ilçeye zorunlu olarak İmam Hatip okullarına kayıt edecekleri öğrenci rakamları neden emir olarak iletildi? Bu toplantı eğer eğitim sorunlarını çözmek amacı taşıyorsa Eğitim Sen ve diğer sendikalar ile eğitimin diğer paydaşları ve uzmanlar neden yoktu?” diye ekledi.

‘Çocuklar istediği okula gitsin’

Diyarbakır’da 508 bin öğrencinin yanı sıra sadece 38 bin İmam Hatip öğrencisi olduğunu anımsatan Sezer, “Bütün yönlendirme çabasına rağmen Diyarbakır halkı bu okullara itibar etmemektedir. Bu halkı eğitimin bu boyutunda hiç olmasa rahat bırakın ve çocuklarımızın istediği okullara gitmesi için imkânlar yaratın” diye konuştu.

“İmkânları sınırlı öğrencileri neden buralara zorluyorsunuz” diye soran Sezer, toplantıya katılan 38 STÖ’ye eğitime hizmet etmek istiyorlarsa Diyarbakır’da Özel İmam Hatip okulu açmaları önerisinde bulundu.

Bir okulda sadece 67 öğrenci

Normal ortaokulların kontenjanlarını düşürerek öğrencileri fiilen imam hatiplere kaydetmek girişimlerine derhal son verilmesini isteyen Sezer, “Bağlar ilçemizin bir İmam Hatip Ortaokulu’nda 360 öğrenciden okula sadece 67 öğrenci düzenli olarak devam etmektedir. Peki soruyoruz okula düzenli devam etmeyen 293 öğrenci nerede ve ne yapıyor?” diye sordu.

Bakanlığa durdurun çağrısı

Milli Eğitim Bakanlığı’nı bu konuda sorumluluk almaya ve bu uygulama girişimlerini derhal durdurmaya çağıran Sezer, Eğitim Sen olarak yaratılmak istenen karanlığa karşı halkı yan yana durmaya, birlikte mücadele etmeye çağırısında bulundu.