Belediye ve il genel meclis toplantıları 3 ay ertelendi

İçişleri Bakanlığı’nın gönderdiği ek genelgeyle, büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin 3 ay boyunca toplantıları ertelenecek.

İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 81 valiliğe ek genelge gönderdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Covid -19 salgınında virüsün bulaşıcılığının hızlı olması nedeniyle vatandaşların toplu bulunduğu yerlerle ilgili önlemler alınmaya devam edildiği belirtildi.

Meclis toplantıları üç ay ertelenecek

Genelgeye göre; valilik ve kaymakamlıklarca 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27 ve 72’nci maddeleri hükmü uyarınca, büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin nisan, mayıs ve haziran ayı toplantılarının ertelenmesi sağlanacak.

Zorunlu hallerde olağanüstü toplantı için izin verilecek

Bu süreçte mahalli idarelerin görevlerinin aksamaması için meclisin toplanmasının çok zorunlu olduğu hallerde, gerekli sağlık tedbirleri alınarak, ilgili mevzuat çerçevesinde olağanüstü toplantı yapılmasına izin verilecek.

Bakanlık, söz konusu tedbirlere ilişkin vali ve kaymakamlar tarafından 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu hükümleri çerçevesinde gerekli kararların alınmasını, mahalli idarelerin konuya ilişkin bilgilendirilmesini ve uygulamada herhangi aksaklığa meydan verilmemesini istedi.

AA – ANKARA