Emek ve Demokrasi Güçleri: Öğrencilere işkence ve kötü muameleye son verilsin

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri “Demokratik hakkını kullanarak eylem yapan öğrencilere uygulanan işkence ve kötü muameleye son verilmeli” dedi.

Ankara İHD Şube Yöneticisi Dilek Yıldız: “Ülkede her gün farklı bir kesim terörist ilan ediliyor. Hakkını arayan, kimliğine sahip çıkan, hesap soran herkes ve her kesim tehdit edilmeye devam ediyor” dedi.

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, yaptıkları açıklamayla Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik baskı ve şiddetin devam etmesine tepki göstererek, “Demokratik hakkını kullanarak eylem yapan öğrencilere uygulanan işkence ve kötü muameleye son verilmeli” dedi.

Emek ve Demokrasi Güçleri, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne AKP’li Melih Bulu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kayyım olarak atanması sonrası gerçekleşen eylemlerde kolluğun işkenceyle gözaltı yapmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde yapılan toplantıya siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Toplantıda söz alan İHD Ankara Şube Yöneticisi Dilek Yıldız, “Müdahalelerde 127 kişi darp edilerek gözaltına alındı. Kötü muamele ve işkence gözaltı araçlarından hastaneye kadar devam etti. Savunma hakkının bir gereği olan avukatların içeri girmesine izin verilmedi” dedi.

‘Mücadele edenlerin yanındayız’

Herkesin önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğunu hatırlatan Yıldız, “Günlerdir öğrencilere ve öğrencilerin hak mücadelesine destek verenlere yapılan müdahale, uygulanan devlet şiddeti, gözaltı ve tutuklamalar meşru değildir ve hükümetin Anayasa’yı tanımadığı anlamına gelir. Hükümet ısrarla kendi dışında kimseyi duymamaya ve hukuksuz uygulamalarını dayatmaya devam ediyor. Ülkede her gün farklı bir kesim terörist ilan ediliyor. Hakkını arayan, kimliğine sahip çıkan, hesap soran herkes ve her kesim tehdit edilmeye devam ediyor” diye belirtti. 

İnsan haklarının bir bütün olduğunu vurgulayan Yıldız, devamında şunları söyledi: “Tek bir kişiye yönelen tehdidin, tüm topluma yönelik ve toplumsal muhalefeti sindirmeye dönük olduğunu biliyoruz. Yaşanan tüm hak ihlallerinin karşısında, mücadele edenlerin yanında olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz. Ya hep beraber ya hiçbirimiz.”

‘Öğrenciler serbest bırakılmalı’

Yıldız, Emek ve Demokrasi Güçleri’nin talepleri şu şekilde sıraladı:

“* Tutuklanan ve ev hapsinde tutulan öğrenciler serbest bırakılmalı,

 * Demokratik hakkını kullanarak eylem yapan öğrencilere uygulanan işkence ve kötü muameleye son verilmeli,

* İşkence ve kötü muamelede bulunan kolluk güçleri hakkında işlem başlatılmalı,

* LGBTİ+lara yönelik insan hakkı ihlalleri bir an önce son bulmalı, nefret suçu işleyenler hakkında yasal işlem başlatılmalı,

*Kayyum Rektör Melih Bulu ve bütün kayyumlar istifa etmeli,

* Hükümet üniversitelerden de seçilmiş belediyelerden de elini çekmelidir.”

MA