Emek ve Demokrasi Güçleri: Yangınların sebebi askeri operasyonlar

Dersim’deki orman yangınlarının askeri operasyonlar sonucu başladığını kaydeden Emek ve Demokrasi Güçleri, yangınlara zamanında yeterli müdahalede bulunulmamasına tepki gösterdi.

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, askeri operasyon sonrası başlayan ve söndürülmesi 12 gündür engellendikten sonra oluşan kamuoyu baskısıyla bugün söndürme çalışması başlatılan Dersim’deki yangına ilişkin basın açıklaması yaptı. Yangın bölgesine girişleri engellenen aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Mahmut Tuğrul ve sivil toplum örgütü temsilcileri kent merkezine döndükten sonra Seyit Rıza Meydanı’nda açıklama yaptı.

Katılımcılar adına ortak açıklamayı yapan Emek Partisi (EMEP) Dersim İl Başkanı Ergin Tekin, Akdeniz ve Ege’de çıkan orman yangınlarında büyük bir duyarlılık gösterildiğini ancak Kürt coğrafyasında çıkan yangınlarda çeşitli bahanelerle müdahalelerin geciktirildiğini söyledi. 13 gündür Hozat’ta başlayan orman yangınına devletin yetkili organlarının yeterli müdahalede bulunmadığına dikkat çeken Tekin, kamuoyunda ortaya çıkan tepkiler sonucu yangına müdahale edilmeye başlanıldığının altını çizdi. Hozat bölgesinde yangının askeri operasyonlar sonucu çıktığını kaydeden Tekin, “Yıllardır Dersim’de yangınlar çıkmakta, ama her yıl hep bilindik gerekçeyle halkın yangını söndürmeye çalışması engellenmiştir. Gerekçe şudur: Özel güvenlik bölgesidir, operasyon devam ediyor, o nedenle hiç kimseyi alana alamayız. Bugün de geçelim siyasi partileri, kitle örgütlerini, gelen milletvekillerinin alana girmesi yerel idare tarafından engellenmiştir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da özel güvenlik bölgesi gerekçe gösterilerek halkın ve temsiliyet sahiplerinin yangın alanına girmesi engellenmiştir. Hatta tehdide varan daha ileri tutumlar sergilenmiştir” diye konuştu.

‘Müdahale yetersiz’

Dersim Valiliği’nin yangının kontrol altına alındığı yönünde yaptığı açıklamaların aksine yangına az sayıda görevlinin gittiğini belirten Tekin, “Araç sayısının yetersiz olduğu yine gözlemlerimiz arasındadır. Bugün itibari ile Munzur vadisi Fırtına Veli Çeşmesi bölgesinin üst sınırında ciddi bir yangın başlamış ve öğlen başlayan yangına hala havadan müdahale edilmemiştir. Aynı zamanda Kutudere bölgesinde çıkan yangına da havadan müdahalenin başlamadığı bilinmektedir. Her iki yangına belediye ekiplerince müdahale edilmiş ancak yangının çıktığı bölge itibariyle havadan müdahale yapılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

100 yıllık politika

DBP ve HDP heyeti olarak Emek ve Demokrasi Güçleri ile birlikte yangın bölgesine gittiklerini ancak müdahale edilmesine izin verilmediğini belirten DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz ise, “Orada bazı şeylerin görülmesini istemediler. Uzaktan yangın bölgesini izlediğimizde yüzlerce hektarlık alanın yandığını gördük. Aslında ilk gün iki saatlik bir müdahaleyle yangın söndürülebilirdi ancak müdahale edilmediğinden yangın halen devam ediyor ve binlerce canlının yaşam alanı yok oldu. Güvenlik politikaları gerekçesiyle yüzyıldır ve özellikle AKP-MHP iktidarı ile birlikte bu halka düşmanlık güdülmektedir” sözleriyle tepki gösterdi.

Katılımcılar 5 dakikalık oturma eyleminin ardından açıklamayı sonlandırdı.

MA / DERSİM