EMEP MYK üyesi İlgün ile Aksoy Meclis’te anıldı

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, yaşamını yitiren EMEP MYK Üyesi Metin İlgün ve  EMEP Üyesi Fazlı Aksoy’u Meclis’te andı. 

Meclis Genel Kurulunda söz alarak konuşan Kenanoğlu, “Sayın başkan ‘İş, emek, özgürlük’ diyen devrimci komünist, işçi sınıfı davası için yaşayan Emek Partisi MYK Üyesi Metin İlgün yakalandığı hastalığa yenik düşüp yaşamını yitirmiştir. 11 Kasımda Dersim Pertek’te toprağa sırlanan Metin İlgün’e ve yine işçi sınıfının emektarı EMEP üyesi Fazlı Aksoy’a Allah’tan rahmet, ailesine ve Emek Partili yoldaşlarımıza başsağlığı diliyorum; yıldızlar yoldaşı olsun. Metin İlgün’ün dediği gibi: ‘Faşizme ölüm, halka hürriyet” diyerek EMEP’lileri andı.

Metin İlgün

İlgün ve Aksoy kimdir?

1961 doğumlu olan Metin İlgün, Gerçek dergisinde ve Evrensel’in ilk kurulduğu dönemde işçi sendika servisinde muhabirlik ve editörlük yapmış, Emek Partisi’nin de kuruluşundan bu yana İstanbul il ve merkez yöneticiliği görevlerini yürütmüştü. Yargılandığı TDKP davasında aldığı ceza nedeniyle 1980 – 1991 yılları arasında hapiste yatan İlgün son olarak EMEP MYK üyesiydi olarak görev yapıyordu.

Fazlı Aksoy

İlgün gibi kanser hastalığı sonucu yaşamını yitiren EMEP’li 1960 doğumlu Fazlı Aksoy da, önceki dönemlerde EMEP Altınoluk Belde başkanlığı ve Pendik İlçe başkanlığı görevlerinde bulunmuştu. Aksoy 3 yıldır kanser tedavisi görüyordu. (yeni1mecra)