Emine Şenyaşar’a Anneler Günü ziyareti

Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar, “adalet” talebiyle evlerinde devam ettikleri nöbet eylemi 61’inci gününde.

Anneler Günü nedeniyle HDP’li vekiller tarafından ziyaret edilen Emine Şenyaşar’a, bütün kadınların desteği iletildi.

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının işyeri ve hastane saldırılarında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ve çocukları Adil ile Celal’i kaybeden, Fadıl adlı oğlu tutuklanan Emine Şenyaşar, oğlu Ferit Şenyaşar ile “adalet” mücadelesine devam ediyor.

Şenyaşar ailesi, “adalet” talebiyle Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde başlattıkları oturma eylemine, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması üzerine 30 Nisan’dan bu yana Suruç’ta evlerinde devam ediyor.

MA’nın geçtiği bilgilere göre; Şenyaşar ailesine eylemlerinin 61’inci gününde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Ayşe Sürücü ile HDP Urfa İl Eşbaşkanı Çiğdem Karakeçili ziyarette bulundu. Anneler Günü nedeniyle ziyaret edilen Emine Şenyaşar’a karanfil ve beyaz tülbent verildi. 

Beştaş: Annelerin gözyaşlarının rengi yok

Ziyarette konuşan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, yasaklardan kaynaklı kalabalık gelmediklerini belirterek, bütün anneler adına ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi. Annelerin er geç barışı getireceğini vurgulayan Beştaş, “Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesini yakından takip ediyoruz. Bugün Anneler Günü ve senin canın nasıl acıyor biliyoruz. Bugün yüzlerce annenin gözleri yaşlı. Anneler adalet arıyor. Annelerin gözyaşlarının rengi yok.” şeklinde konuştu.

Aydeniz: Bütün kadınların desteği sizinle

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz de, Emine Şenyaşar’a, “Anneler herkes için eşit bir yaşam istiyor. Bugünü bize cehenneme çevirdiler ama annelerimizin adalet talebi bütün dünyaya örnek. Bugün sadece biz buradayız ama bütün kadınların desteği sizinle. Dünya bu zulümden haberdar. Yalnız değilsin, buradayız, yanınızdayız.” dedi.

Ferit Şenyaşar: Dayanışma ayakta tutuyor

Ferit Şenyaşar ise evde nöbet tuttukları süre boyunca polislerin evlerini gözetim altına aldığını, kapıya çıktıklarında polislerin tacizine maruz kaldıklarını söyledi. Şenyaşar, “Bizleri yalnız bırakmadınız. Başından beri çok fazla insan desteklerini sundu. Desteklerini sunan insanlara teşekkür ediyoruz. Dayanışma bizi ayakta tutuyor” şeklinde konuştu.

Ziyaret boyunca Emine Şenyaşar, gözyaşı döktü.