Enerji Bakanlığı’ndan ‘Oruç Reis’ açıklaması: Geminin dönmesi rutin bir faaliyet

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin aylık periyotlarla ikmal ve bakım için Türkiye’deki limana döndüğünü belirterek, “rutin bir faaliyet” olduğunu bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı twitter hesabından Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Türkiye’deki limana dönmesine ilişkin açıklama yaptı. Geminin 10 Ağustos’ta Akdeniz’de Demre-1 lokasyonundna sismik arama ve araştırma faaliyetlerine başladığının belirtildiği açıklamada, Oruç Reis’in bugüne kadar söz konusu sahada 3 bin 525 kilometrelik veri toplama işlemini gerçekleştirdiği belirtildi.

‘Geminin limana dönmesi rutin faaliyetidir’

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Oruç Reis, çalışma prensibi gereği ayda bir planlı bakım, personel değişimi ve sonraki görev hazırlıkları için limana dönmektedir. Aylık periyotlarla ikmal ve bakım için geminin limana dönmesi, her zaman gerçekleştirdiği rutin faaliyetidir. Gemi, ikmal ve bakım işlemlerinin ardından sismik arama ve araştırma faaliyetlerine devam edecektir.”

‘Arama ve sondaj faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor’

Öte yandan; Türkiye’nin, Akdeniz’de uluslararası hukuka dayanan arama ve sondaj faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğünün belirtildiği açıklamada, “Yavuz Sondaj Gemisi halen Selçuklu-1 kuyusunda, Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi de Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine devam etmektedir.” denildi.