‘Engellilere yönelik sadaka anlayışına son verilmeli’

HABER MERKEZİ – HDP Engelliler Komisyonu Sözcüsü Aysel Güzel, engellilere yönelik ‘sadaka’ anlayışına son verilmesi gerektiğini belirterek, “İstihdamı sağlamak, istihdam edilemediğinde ise işsizlik tazminatıyla onları donatmak, onların onurlu bir yaşam sürmelerine olanak sağlayacaktır.” dedi.

HDP Engelliler Komisyonu Sözcüsü Aysel Güzel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. 2005 yılında AK Parti hükümetinin çıkartmış olduğu engelliler yasasının yönetmeliklere bağlandığı için uygulanmadığına işaret eden Güzel, “Sadece bununla kalmamış, engellilerin uzun yıllar boyu sürdürdüğü mücadeleleri sonucunda kazanmış olduğu haklarını da silip süpürmüştür” dedi.

Engellilere engelli aylığı diye bilinen cüzi bir miktar ödeme yapılarak engellilere ödenmesi gereken işsizlik tazminatının önüne geçildiğine vurgu yapan Güzel, “Öte yandan evde bakım parası adı altında yaptıkları uygulamayla da engellileri toplumdan ve sosyal yaşamdan tecrit etme yoluna gitmişlerdir. Bu anlayış engellileri sadakalarla ve yardımlarla yaşamaya mecbur bırakmıştır.” diye kaydetti. Engelsiz bir yaşamın mümkün olduğunu ifade eden Güzel, “Yeter ki engelli sorunlarının çözülmesi yolunda irade gösterilsin ve adım atılsın.” dedi.

Engellilerin en temel sorunlarının eğitim, rehabilitasyon, istihdam olduğunu belirten Güzel, açıklamanın devamında şunları kaydetti: “Bu sorunlar çözüldüğünde engelli meselesi büyük ölçüde çözüme kavuşmuş olacaktır. Bütün mesele engellileri üretici konuma getirmektir. Yaşam alanlarında gerekli mimari düzenlemelerin yapılması ise engellilerin yardımla değil yardımsız bir biçimde yaşamalarına imkan sağlayacaktır. Engelli aylığı ve bakım parası gibi sadakacı anlayışlara son verilip istihdamı sağlamak, istihdam edilemediğinde ise işsizlik tazminatıyla onları donatmak, onların onurlu bir yaşam sürmelerine olanak sağlayacaktır.”

Toplumdaki engelli algısını değiştirmenin engellilere eşit yurttaşlık temelinde haklar vermekle mümkün olduğunu belirten Güzel, “Toplumun bütün sorunları gibi engelli sorunlarının çözümü de ancak gerçek bir demokrasinin tesisiyle gerçekleşecektir.” dedi.