Erdoğan: Anayasa hazırlığımız bitmek üzere

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP’nin anayasa hazırlıklarını kendilerine gönderdiğini belirterek, “Bizim hazırlığımız da şu anda bitti, bitmek üzere. Bittiği andan itibaren biz de aynı şekilde yaptığımız anayasa hazırlığımızı kendilerine takdim edeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Üsküdar’daki Hz. Ali Camisi çıkışında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan, bir gazetecinin “Geliştirilen aşılar insanlığın ortak malı olacak şekilde kullanıma sunulmalıdır, demiştiniz. Siz de ‘Tüm ülkelerin kullanım imkanı için üretilen aşıların formülü açıklansın.’ önerisine katılıyor musunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“İlim tüm insanlığın ortak malıdır. İlimde kıskançlık olmaz. Bu konuda da hele hele insanlığın sağlığıyla alakalı böyle bir konuda ‘Bunu biz öğrettik, dolayısıyla kimseye vermeyiz.’ gibi bir mantık, anlayış yanlış bir yaklaşımdır. “

‘Bir talep varsa hepsiyle paylaşmaya hazırız’

Türkiye’de de aşıyla ilgili şu anda ciddi, yoğun bir çalışma olduğunu belirten Erdoğan, “Eylül-ekim aylarına yetiştirmeyi planladığımız bu çalışmayla da yerli aşımızı inşallah yapacağız. Biz bunları da sadece ülkemizde kullanmak değil, tüm dünyada nereden bir talep varsa hepsiyle de paylaşmaya hazır olduğumuzu söylemiş olduk.” dedi.

‘Mısır halkını zorla Yunan halkıyla birlikte görmek bizi üzer’

Kahire’de Mısır ile Dışişleri heyetlerinin istikşafi görüşmelerine ilişkin soru üzerine, Mısır halkına yönelik tavrın çok olumlu olduğunu, Mısır halkı ile Türk milletinin tarihe dayalı olan bir birlikteliği bulunduğunu söyledi.

Erdoğan, “Onun için de bir düşman kardeşler olarak değil dost olarak Mısır halkıyla olan tarihten gelen bu birliğimizi yeniden kazanmak, yeniden devam ettirmenin gayreti içindeyiz. Daha önce de söylediğim gibi Mısır halkını zorla Yunan halkıyla birlikte görmek bizi üzer. Onlarla dayanışma içerisinde olduğunu görmek bizi üzer. Bunu da daha önce zaten söylemiştim.” ifadelerini kullandı.

‘Bizim hazırlığımız da bitmek üzere’

Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin soru üzerine Erdoğan, yeni anayasayla alakalı zaman zaman MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmeler yaptıklarını anımsatarak, şöyle devam etti:

“Şu anda onlar belli bir noktaya geldiler ve bu hazırlıklarını da bize aktardılar, gönderdiler. Bizim hazırlığımız da şu anda bitti, bitmek üzere. Bittiği andan itibaren biz de aynı şekilde yaptığımız anayasa hazırlığımızı kendilerine takdim edeceğiz. Daha sonra da bunlar üzerinde bir ortak çalışmayı yapacağız. Bununla da kalmayıp muhalefete de takdim edeceğiz. Bununla da kalmayacağız, daha sonra sivil toplum örgütleriyle de yine bu yaptığımız hazırlıkları inşallah paylaşmak suretiyle, yani milletin genelinin kabul edebileceği bir yeni anayasayı inşallah çıkartalım istiyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nca hazırlanan “Aşkınan Koşan Yorulmaz” kitabıyla ilgili değerlendirmesi sorulan Erdoğan, Neşet Ertaş’ın “Aşkınan koşan yorulmaz” sözünü hatırlatarak, kendilerinin de 18-19 yılda aşkla koştuklarını söyledi.

‘Türkiye’de üniversite olmayan il kalmadı’

Erdoğan, eğitimde 76 üniversiteden 207 üniversiteye ulaşıldığını, Türkiye’de üniversitesi olmayan bir ilin kalmadığını belirterek, Hakkari’deki bir gencin üniversite için İstanbul’a gelmesi değil, oradaki üniversitede eğitim ve öğretimini görmesini sağlamak amacıyla bunları gerçekleştirdiklerini anlattı.

Yine Kars, Iğdır gibi diğer illerde bu amaçla üniversiteler açıldığını ifade eden Erdoğan, onları üniversitesiz bırakmak istemediklerini, batıdaki neyi görüyorsa aynı şekilde de doğudakinin de onu görmesini istediklerini söyledi.

‘Şehir hastanelerini benim vatandaşım Cleveland’a gitmesin diye yaptık’

Şehir hastanelerine değinen Erdoğan, şöyle konuştu: “Şehir hastanelerini biz niye yaptık? Türkiye’den kalkıp da Cleveland’a benim vatandaşım gitmesin. Aynen Cleveland’ın vasfında onun içeriğini kapsamış hastaneleri biz ülkemizde yapalım. Şu anda bizim şehir hastanelerimiz bütün bu içeriğe sahip. Doktorlarımız zaten kariyer olarak, kalifikasyon olarak buna sahip. Bütün bunlarla beraber şu anda Türkiye’ye gelen yurt dışından, özellikle İskandinav ülkeleri, Balkanlar, buralardan gelenler hastanelerimizin tüm bu özelliklerine hayran kalıyorlar.” dedi.

‘Yeşilköy’e uçakla insin, 5 dakikada hastaneye geçsin’

45 günde salgın döneminde sadece Yeşilköy Havalimanında bin 8 odalı hastaneyi yaptıklarını belirten Erdoğan, “Sancaktepe’de, Samandıra’da aynı şekilde aynı kapasitede hastaneyi yaptık. Niye? Yurt dışından gelenler hemen uçakla oraya insin, oradan da 5 dakikada hastaneye gitsin. Yeşilköy’e uçakla insin, 5 dakikada hastaneye geçsin. Tüm bunlar Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmasının görüntüleridir.” şeklinde konuştu.

Dış politikada Türkiye artık kalkıp da birilerinin çekidüzen vermesi gereken bir ülke olmadığını, tam aksine dimdik ayakta durabilen bir ülke olduğunu ifade eden Erdoğan, tarımda, hayvancılıkta da gayet iyi bir konumda olduğunu savundu.

Kaynak: AA