Erdoğan TTB’yi hedef aldı: Çoklu Baro gibi bir sistem olabilir

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Türk Tabipler Birliği’ni hedef almasının ardından gelen TTB’nin kapatılması gündemi Erdoğan’ın da ajandasındaki yerini aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TTB’yi hedef aldı

Recep Tayyip Erdoğan, 7 ay sonra ilk defa gerçekleştirdiği AKP grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. TTB ve AYM’ye yüklenen Erdoğan, çoklu baro sistemini hatırlattı.

Erdoğan, “Ne zamandan beri terörle iç içe olanlar, Tabipler Birliği gibi önemli bir kuruluşun başına geçebiliyor? Bunun adı demokratik bir yaklaşım değildir, bunun adı terör örgütlerinin sivil toplum kuruluşlarına adeta el koyması hadisesidir.” dedi.

Terör göndermesi

Barolarla ilgili kanun değişikliğiyle önemli bir adım attıklarını söyleyen Erdoğan, “Terör örgütünden birisini getirip Türk Tabipleri Birliğinin başına koyuyorlar. Ne zamandan beri terörle iç içe olanlar Tabipler Birliği gibi önemli bir kuruluşun başına geçebiliyor? Bunun adı, demokratik bir yaklaşım değildir. Bunun adı, terör örgütlerinin sivil toplum kuruluşlarına adeta el koyması hadisesidir.” ifadelerini kullandı.

“Çoklu Baro gibi bir sistem olabilir”

Geçtiğimiz aylarda Türkiye Barolar Birliği‘ne karşı her ilde karşı baro kurulabilecek bir sistem getiren AKP-MHP iktidarı bu kez TTB için benzer bir adım atmak istiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barolar sistemini hatırlatarak şunları aktardı:

Türk Tabipleri Birliği, bunun gibi kimi meslek kuruluşları açıkça anayasaya aykırı faaliyet içindedir. Her şeyden önce bu meslek kuruluşlarının yönetimleri, söz konusu meslek mensuplarının tamamını temsil etmekten çok uzaktır.”

“Çoklu Baro Sistemi’nde yapıldığı gibi aynı çalışmayı Türk Tabipleri Birliği ve diğer meslek odalarında da yapmak durumundayız. Cumhur İttifakı olarak da bu konuyla ilgili çalışmayı başarılı bir şekilde sürdüreceğimize inanıyorum.”

“Uzun yıllardır küçük ama örgütlü klikler tarafından kontrol edilen bu meslek kuruluşları sadece temsilde değil uygulamada da kuruluş amaçlarından sapmışlardır. Bu kuruluşların bir kısmının yönetim organları, ideolojik sapkınlıkların veya dar grupların çıkarlarının kalesi haline dönüşmüştür.”

“İnsanları acımasızca katletmekten ormanları yakmaya, çocukları kaçırmaktan kadınlara tecavüze kadar her melanete bulaşmış terör örgütünü savunmak, bir meslek kuruluşunun görevi olamaz.”

“Suriye’de kendi halkını katleden zalim bir rejimi ve onunla birlikte hareket eden bir terör örgütünü yüceltmek, bir meslek kuruluşun görevi olamaz. Kendi devletinin sınırlarını, güvenlik altına almaya yönelik harekatlarını itibarsızlaştırmaya çalışmak, bir meslek kuruluşunun görevi olamaz. “

“Vatan topraklarını kurtarma mücadelesi veren Azerbaycan devletini hedef almak, bir meslek kuruluşunun görevi olamaz.”

Haber Merkezi