Erdoğan: Türkiye tüm imkanlarıyla Azerbaycan’ın yanında olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün Azerbaycan topraklarına saldıran Ermenistan’ı bir kez daha kınıyorum” diyerek, Türkiye’nin tüm imkanlarıyla Azerbaycan’ın yanında olmayı sürdüreceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Uluslararası Deniz Hukuku ve Doğu Akdeniz Sempozyumu’nda konuştu Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde TBMM Başkanlığının katkılarıyla İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi tarafından düzenlenen “Uluslararası Deniz Hukuku ve Doğu Akdeniz Sempozyumu” nda konuştu. “Dün Azerbaycan topraklarına saldıran Ermenistan’ı bir kez daha kınıyorum.” diyerek sözlerine başlayan Erdoğan, Türkiye’nin tüm imkanları ve tüm kalbiyle dost ve kardeş Azerbaycan’ın yanında olmayı sürdüreceğini belirtti.

‘Krize artık bir son verilmesinin zamanı gelmiştir’

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Bölgede Dağlık Karabağ’ın işgaliyle başlayan krize artık bir son verilmesinin vaktinin gelmiştir. Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarını derhal terk etmesiyle bölge yeniden barışa ve huzura kavuşacaktır. Bunun dışındaki tüm dayatmalar ve tehditler sadece haksız ve hukuksuz olmakla kalmayacak, Ermenistan’ı şımartmaya devam edecektir. Yaşanan son gelişmeler, bölgede nüfuz sahibi tüm ülkelere gerçekçi ve adil çözüm yöntemlerini devreye sokmaları konusunda bir fırsat tanımıştır. Bu fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesini umuyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Uluslararası Deniz Hukuku ve Doğu Akdeniz Sempozyumu’nda konuştu Fotoğraf: AA

‘Tehdit ediyorlar, Türkiye burada mı? Türk askeri burada var mı? ‘

Amerika, Rusya, Fransa’nın 30 yıldır sorunu çözmediğini belirten Erdoğan, “Adeta bu sorunu çözmemek için de ellerinden geleni yapmışlardır. Şimdi ise akıl veriyorlar, zaman zaman da tehdit ediyorlar. Nedir bu tehdit? ‘Türkiye burada mı? Türk askeri burada var mı?’ Bunu söyleyenler güneyimizde, özellikle Suriye’nin kuzeyinde binlerce tır silahı oraya taşıyanlardır.” dedi.

‘Küresel siyaset Akdeniz eksenli gelişmelerle şekilleniyor’

Akdeniz’e dair konuların son dönemde Türkiye ile beraber dünyadaki birçok devletin de ana gündem maddesini oluşturduğunu belirten Erdoğan, küresel siyasetin, özellikle son bir aç aydır Akdeniz eksenli gelişmelerle şekillendiğini söylemenin yanlış bir tespit olmayacağını dile getirdi. 

‘Akdeniz’deki provokasyonların arkasında ekonomik potansiyel var’

Akdeniz’in en uzun kıyı şeridine sahip bir ülkesi olarak Türkiye’nin de gündeminde bu bölgedeki gelişmelerin önemli yer tutuğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Akdeniz’de yapılan her hamlenin, atılan her adımın ülkemizin güvenliğine, hak ve menfaatlerine doğrudan etkisi bulunuyor. Şüphesiz bunların başında Doğu Akdeniz’de var olduğu düşünülen zengin hidrokarbon kaynakları geliyor. Yapılan bazı araştırmalar, bölgedeki çıkarılabilir doğalgaz miktarının 3,5 trilyon metreküpün üzerinde olduğuna işaret ediyor. Tüm Avrupa’nın yıllarca doğalgaz ihtiyacını karşılayabilecek bu rakam, hiçbir ülkenin göz ardı edemeyeceği büyüklükte bir ekonomik güçtür. Son günlerde bazı ülkelerin provokasyonlarının arka planında işte bu ekonomik potansiyel vardır.” 

‘Biz Akdeniz’de misafir değil ev sahibiyiz’

Türkiye’nin bölgeye yönelik ilgisini, sadece enerji kaynaklarıyla sınırlamanın sığ bir değerlendirme olacağını belirten Erdoğan, “Her şeyden önce Türkiye, bir Akdeniz ülkesidir. Biz burada tarih boyunca olduğu gibi misafir değil, ev sahibiyiz.” dedi.

“Akdeniz’deki sorunları birbirimizi dışlayarak değil, bölgedeki tüm aktörleri aynı masa etrafında buluşturarak çözebiliriz.” diyen Erdoğan, Türkiye’nin ve KKTC’nin içinde adil şekilde yer almadığı hiç bir denklemden Akdeniz barışının çıkmayacağını söyledi.

Kaynak: AA