Berat Albayrak’ın instagram üzerinden istifa etmesinin ardından Erdoğan bugün partisinin grup toplantısında konuyla ilgili açıklama yaptı.

Erdoğan, Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili grup toplantısında kısa bir açıklama yaptı

AKP Genel Başkanı Erdoğan, Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili olarak ‘şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum’ dedi.

Erdoğan, kabine değişikliği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söylerken Berat Albayrak’ın sağlık sorunları nedeniyle görevi bıraktığı iddiasını yineledi.

Azerbaycan-Ermenistan anlaşması hakkında da konuşan Erdoğan, Türkiye’nin Rusya ile birlikte barış gücünde yer alacağını öne sürdü.

Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı’nın ve Hazine ve Maliye Bakanı’nın değişiminin, ekonomide yeni bir döneme girilmesinin adımları olduğunu savundu. AKP’li Cumhurbaşkanı, ekonomide ‘zorlukların’ olduğunu kabul ederek bunları en kısa sürede aşacaklarını iddia etti.

Yurttaşlara Türk Lirası’na yönelme çağrısı yapan Erdoğan, “Rezervlerimizi güçlendirmenin yolu da Türk Lirası’na olan güveni artırmaktan geçiyor” dedi.

Grup toplantısında Binali Yıldırım da katıldı

Yapısal bazı reform hazırlıkları içinde olduklarını söyleyen AKP’li Cumhurbaşkanı, “Önümüzdeki aylarda hukuk devleti ilkesini güçlendirme, öngörülebilir kolay erişebilen hızlı ve etkin işleyen yargı konusunda yeni adımlar atacağız. Ayrıca yatırım ortamının iyileştirilmesi kamu gelir ve harcamalarının kalitesinin artırılması, kayıt dışılığın önlenmesi gibi yapısal reformların hazırlığı içindeyiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şöyle:

-“Suriye’de de Karabağ’dakine benzer bir barış ve huzur döneminin en kısa sürede başlamasını canı gönülden arzu ediyoruz. Suriye topraklarını kana bulayan terör örgütlerinin devre dışı bırakılması gerekiyor. Yeni bir Suriye’nin inşası için Rusya başta olmak üzere bölgede etkin olan güçlerle daha yakın çalışmaya hazırız. Bu konuda özellikle de Rusya Federasyonu ile olan ilişkilerimiz, irtibatımız, başta Putin ve ilgili bakanlar bizimle sürekli irtibat halinde olup süratle bunu halletmenin gayreti içindeyiz. Karabağ’da kısa sürede nasıl adil bir barış tesis edildiyse samimi bir işbirliğiyle de Suriye’de de benzer bir adımın atılabileceğine inanıyoruz.”

Hükumet sistemi

Sistemin en büyük faydalarını mart ayından bu yana yaşadığımız salgın sürecinde gördük. Tüm dünyayı kasıp kavurduğu bu günlerde hizmet alt yapımızın gücü hem ekonomiyi desteklemek hayata geçirdiğimiz politikalar sayesinde süreci en az hasarla yürüttük. “

Albayrak’ın istifası

“Berat Albayrak’a şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bu süreç içerisinde özellikle de iki sismik araştırma ve 3 tane de sondaj gemisini dünyada ekonomik sıkıntıların yaşandığı dönemde bunu fırsata dönüştürmek suratiyle ülkemize kazandırması bakımından önemli bir başarıydı. Kendisi sağlık sorunları neticesinde vazifesinden affını istedi Biz de bu talebi kabul ederek Hazine ve Maliye Bakanı olarak yerine Lütfi Elvan arkadaşımızı atamış olduk. Ve yeni hazine ve Maliye Bakanımıza görevinde başarılar diliyorum. Merkez Bankası Başkanlığı’na Naci Ağbal arkadaşımızı atadık. Ağbal’a da bu çalışmalarında inşallah başlarılar diliyorum.

Kabine değişikliği açıklaması

“Bu günlerde bir kez daha tedavüle sokulan kabine değişikliği yönündeki spekülasyonlarla ilgili içi boş tamamen masa başında uydurulan haberler. Bizim medyanın böyle işi gücü yok acaba ne yapalım da biz şuanda hükûmeti rahatsız edelim, ne yapalım da ülkenin kulağına kar suyu kaçıralım. Tayyip Erdoğan masabaşı kelamşörlerin yazdıklarıyla amel etmez. Bunu geçin. Yani siz yazacaksınız, tv’lerde konuşacaksınız ben de onlarla mı amel edeceğim? Siz 18 yılda böyle bir adım attığımızı gördünüz mü? Yahu atmayız, attıramazsınız. Biz buralara bu kalemlerle gelmedik bu kalemşörlerle savaşa savaşa geldik. Çünkü biliyoruz ki sizler bu ülkede bu ülkenin menfaatine hayırlı bir rüya görmezsiniz. Yeni yönetim sistemimizde değişim gerekiyorsa bunun yerini ve zamanını cumhurbaşkanı belirler. Milletimizin bize verdiği yetkiyi kendi planlarımız, programlarımız ışığında yapmak en başta gelen vazifemizdir. Biz harekete geçmek için şuna veya buna değil millete bakarız. Milletimizden işareti aldığımızda da hiç tereddüt etmeden gereğini yerine getiririz. Bunun dışındaki her dedikodu, söylendi bu millete ihanettir. “

Yurttaşlara ‘TL kullanın’ çağrısı

Vatandaşlarımızdan bireysel tasarruflarında milli paraya güvenmelerini ve tercilerini TL’den yana kullanmalarını istiyorum. Rezervlerimizi güçlendirmenin yolu da TL’ye güveni artırmaktan geçiyor. Ekonomi yönetimimiz yerli ve uluslararası yatırımcılarla yakın mesai içinde olacaktır. Herkese bu fırsatları birlikte değerlendirme teklifi yapacağız. Ekonomin tüm taraflarıyla yakın işbirliği haline hareket ediyoruz. Uluslararası yatırımcılarla bir dizi toplantı yaparak bizzat anlatacağız. Salgın sonrası süreçte ülkemizi öne çıkaracak yatırım programlarına önem veriyoruz. Hedeflerimize ulaşacak, ekonomimizi büyütecek, istihdamı artıracak, milletimizin refahını yükselteceğiz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan Lütfü Elvan, tebrikleri kabul etti

Merkez Bankası’nın geleceği

Dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek, gereken adımları hızla ve kararlılıkla atarak 2023 hedeflerimize ulaşacağız. Ekonomide zorluklar ve sıkıntılar var. Ama karşımızdaki fotoğraf ümitlerimizi artıran ciddi başarılara da işaret ediyor. İstihdam artışını önemli ama yetersiz görüyorum. Sürdürülebilir güçlü büyüme ve istihdam artışının yolu enflasyonun kontrol altında tutulmasından geçiyor. Faizlerin enflasyon seviyesinde tutulması bu mücadeleyi zor kılıyor. Faiz sebep, enflasyon neticedir. Bunu başaracağız. Bu engeli aşarak enflasyonu daha da aşağı çekeceğiz. Bunun için en kısa sürede enflasyonu tek haneye düşürmekte ardından orta vadeli hedeflere indirmekte kararlıyız. Fiyat istikrarını sağlayacak politikaları belirlemek Merkez Bankası’nın görevidir. Bakanımızın ve Merkez Bankası’nın yeni başkanının hedeflerini temel yaklaşımlara uygun şekilde en kısa sürede getireceklerine inanıyorum. Kendilerinin yanında olduğumu belirtmek istiyorum.