Ermeni ve Süryani mezarlığı yıkılıp ‘Millet Bahçesi’ inşa edildi

Mardin’e bağlı Dargeçit’te 1 milyon 270 bin TL’lik ihale bedeli ile inşa edilen ve Cumhrubaşkanı Erdoğan’ın seçim vaatleri arasında ‘Millet Bahçesi’nin Ermeni ve Süryanilere ait mezarlığın üzerine inşa edildiği belirtildi.

Dargeçit Belediyesi ile Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ortaklığında, ‘Saray Mahallesi Rekreasyon Projesi’ adıyla yürütülen park ve düğün salonu projesi Mart 2016’da HDP’li belediyeye atanan kayyum tarafından başlatılmıştı.

31 Mart yerel seçimlerinde belediyeyi AKP’nin kazanması ile devam eden projeye göre ilçeye bağlı Bahçebaşı ve Saray mahalleleri arasındaki alanda yapımına başlanan ve içerisinde oyun salonu, spor tesisi ve düğün salonu bulunan projenin ihale bedeli 1 milyon 270 bin TL olarak belirlendi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre yapımı sona eren park ve düğün salonunun önümüzdeki günlerde açılışının yapılması beklenirken, bölgede Ermeni ve Süryani mezarlığı olduğunu belirten halk ise duruma tepki gösteriyor.

Mahallede yaşayan Süryani yurttaş Abdülmesih Ergün, inşaatın bittiği yerde eskiden Süryani ve Ermeni mezarları olduğunu belirterek, mezarların molozlar ile birlikte kaldırıldığını dile getiriyor.

İnşaat için yapılan kazılar sırasında bölgede bir çocuğa ait mezar kapağını kendi elleriyle temizlediğini anlatan Ergün, taşta haç işareti olduğunu söylüyor.

Tüm çabalarına rağmen projeyi durduramadıklarını dile getiren Ergün duygularını şu cümleler ile anlatıyor:

“Dargeçit’te Süryaniler ve Ermeniler de vardı. Burası Hristiyan mezarlığıydı. Mezarların dini, dili ve ırkı yok. Çeşitli inançlar gelip gitti buradan. Bir mezarlık üzerinde eğlence merkezi ve park yapılması hem ahlaki hem de vicdani olarak uygun değildir. İnsanlık değerleridir. Toplum olarak bunları göz önünde bulundurmamız gerekir.”