Eşi ve 2 oğlu öldürülen, 1 oğlu tutuklanan Emine Şenyaşar: Bu nasıl adalet

AKP’li Milletvekili Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırısında Şenyaşar ailesinden 3 kişinin, Yıldız ailesinden bir kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin dava 3’üncü kez ertelendi.

Tutuklu oğlunun tahliye edilmemesine tepki gösteren Emine Şenyaşar, “Eşimi gözümün önünde öldürdüler. 2 oğlumu hastanede katlettiler. Bir oğlumu cezaevine koydular. Sizin adaletiniz bu mu?” diyerek gözyaşı döktü.  

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırıları sonucu Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Celal ve Adil ile Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Şah Yıldız’ın yaşamını yitirdiği olaya ilişkin açılan davaya devam edildi. 

Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 3’üncü duruşmaya, tutuklu sanıklardan Fadıl Şenyaşar ile AKP’li Yıldız’ın 15 ay sonra teslim olan kardeşi Enver Yıldız SEGBİS aracılığıyla katıldı. 

Şenyaşar ailesine çok sayıda avukat destek verdi

Anne Emine Şenyaşar ve tutuksuz yargılanan oğlu Ferit Şenyaşar ile kimi aile bireyleri, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyelerinin yanı sıra, Urfa, Ankara, Diyarbakır, Antep ve Malatya barosundan çok sayıda avukat duruşma salonunda hazır bulundu.

Milletvekilleri duruşma salonuna alınmadı

Yıldız ailesi ve avukatları da duruşmaya katıldı. HDP Urfa milletvekilleri Ömer Öcalan ve Ayşe Sürücü, eski Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik’in ise duruşmayı izlemesine izin verilmedi.

Şenyaşar ailesi adalet talebini yineledi

Bir önceki dava duruşmasında savunmalarını yapan Ferit ve Mehmet Şenyaşar önceki beyanlarını tekrarlayarak adalet talebinde bulundu. Mahkemede söz alan anne Emine Şenyaşar ise, ağlamaktan konuşamazken, sadece tutuklu bulunan oğlunun tahliye edilmesini istedi. Anne duruşmanın devamını dışarda takip etti. 

Duruşmada saldırı görüntüleri izletildi

Duruşmada Şenyaşar ailesinin iş yerinde yapılan saldırılarının görüntüleri izletildi. Görüntüler izlenirken anne Şenyaşar, mahkeme heyeti tarafından dışarı çıkarıldı. Daha sonra duruşmada söz alan Şenyaşar ailesinin avukatlarından Hidayet Enmek, iş yerinde yaşanan olayların organize bir şekilde geliştiğini belirtti.

‘Saldırı gerçekleştirenlerin çoğunun elinde silahlar vardı’

Mahkemede izletilen görüntülerde de Şenyaşar ailesinin iş yerine saldırı gerçekleştirenlerin çoğunun elinde silahlar olduğuna dikkat çeken Enmek, savunmasını şöyle sürdürdü:

“Dosyaya eklenen tape kayıtları ortada. Tabii kayıtlar kesintiye uğramıştı. Biz bunun tekrardan asıl dosyayı yürüten Urfa’daki savcıdan talep edilmesini istiyoruz. Yine dosyanın 2’ye ayrılması ile buraya eksik gönderilen evraklar var onların tamamlanması gerekiyor. Bizim geçen celse istediğimiz belgeler, Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yine gönderilmedi. Bu belgelerde görgü tanıklarının beyanları bulunmakta. Teknik anlamda tape kayıtlar var. Bunların gönderilmesi gerekiyor. Yine olay yerinde tutulan tutanaklar dosyaya eklenmemiş. Dolayısıyla bu belgelerin eklenmesi gerekiyor.” 

‘Kısıtlılık kararından dolayı dosyanın tamamına ulaşamıyoruz’

Aile avukatlarından Bülent Duran da, daha önce kısıtlılık kararı olan belgelerin talep edilmesini isteyerek, “Bunlar dosyaya eklenmemiş. Savcı ‘hangi belgeyi niye istiyorsunuz?’ diyor. Böyle bir şey yok. Kısıtlılık kararından dolayı dosyanın tamamına ulaşamıyoruz. Bizim talebimiz olan belgelere ulaşamıyoruz.” dedi.

‘Görüntülerde Fadıl Şenyaşar’ın nefsi müdafaası var’

Görüntülerde birden fazla kişinin silahla Şenyaşar ailesinin iş yerine yönelik yaptığı saldırılara karşı müvekkili Fadıl Şenyaşar’ın nefsi müdafaası olduğuna işaret eden Duran, ” Bu durumda müvekkilimiz tahliye edilmelidir. Kovuşturma mahkemeleri cesaretli davranmıyor. Etkin bir soruşturma yürütülmedi. Hukuka aykırı bir soruşturma yürütüldü.” şeklinde savunma yaptı.

Duruşma ertelendi

Mahkeme eksik hususların ve belgelerin tamamlanması için gereken yerler ile müzakere edilmesi kararı vererek, Fadıl Şenyaşar ve Enver Yıldız’ın tutukluluk halinin devamına, bir sonraki duruşmanın 20 Kasım’a ertelenmesine karar verdi. 

Emine Şenyaşar: Adaletiniz bu mu?

Duruşmanın son bulmasının ardından mahkeme önünde fenalaşan anne Emine Şenyaşar, adliyeden “Adalet” diye ağlayarak çıktı. Şenyaşar, “Benim eşimi gözümün önünde öldürdüler. 2 oğlumu hastanede katlettiler. Bir oğlumu cezaevine koydular. Şimdi serbest bırakmıyorlar. Benim oğlum ne yaptı? Neden Hastanedeki kamera kayıtlarını ortaya çıkamıyorsunuz? Sizin adaletiniz bu mu? Katiller dışarda benim oğlum cezaevinde. Yeter artık bu nasıl adalet.” dedi. 

MA – MALATYA