EŞİK’ten İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılara karşı ‘Uluslararası Feminist Buluşma’

EŞİK-Eşitlik İçin Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılara karşı birlikte mücadele etmek için düzenlediği çevrimiçi uluslararası kadın buluşmasına 15 ülkeden 170 kadın katıldı.

“İstanbul Sözleşmesi’ne Yönelik Saldırılara Karşı Feminist Buluşma” başlığıyla düzenlenen toplantı, EŞİK-Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Avrupa Konseyi’nin kadına karşı şiddetin önlenmesine ilişkin İstanbul Sözleşmesi’nin tarafı ülkelerde, Sözleşme karşıtı hareketlerin saldırılarına karşı çeşitli ülkelerden 170 kadın bir araya geldi.

Buluşmaya 15 ülkeden kadınlar katıldı

Buluşmaya, Türkiye, Polonya, Macaristan, Hırvatistan, Bulgaristan, Finlandiya, Estonya, Slovakya, Gürcistan, Almanya, Avusturya, İngiltere, İspanya, ABD ve Kanada’dan kadınlar katıldı.

Toplantının moderatörlüğünü EŞİK’ten Fatma Aytaç ve Efsa Kuraner, kapanış konuşmasını Zehra F. Kabasakal Arat yaptı. Toplantıya Türkiye’den İstanbul Sözleşmesi Uzman Grubu ve GREVIO önceki dönem başkanı Feride Acar ile EŞİK-Eşitlik İçin Kadın Platformu’ndan Özlem Altıok konuşmacı olarak katıldı.

Polonya’dan Kadın Hakları Merkezi’nden Urszula Nowakowska, Hırvatistan’dan Hırvatistan Parlamentosu üyesi ve feminist aktivist Rada Borić, Bulgaristan’dan BM Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitasi-CEDAW Komitesi üyesi avukat Genoveva Tisheva ve Macaristan’dan Kadın Lobisinden Réka Sáfrány da buluşmaya konuşmacı olarak katıldı.

‘İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkma kararlılığımızı pekiştirdik’

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasına dair genel bir değerlendirmenin yapıldığı toplantıda, Türkiye, Polonya, Hırvatistan, Macaristan ve Bulgaristan’dan konuşmacılar Sözleşmeye karşı saldırıların siyasi bağlamını aktardı.

Toplantının açık forum şeklinde gerçekleştirilen ikinci bölümünde ise kazanılmış hakların kaybedilmemesi, benzer argümanlarla gerçekleşiyor olan saldırılara birlikte karşı koymak ve cinsiyet eşitliğini teşvik etmek için kadınların birbirinin mücadelesine nasıl destek olabileceği konuşuldu. EŞİK, yaptığı açıklamada toplantıya ilişkin şunları ifade etti:

“Toplantıdan yenilenmiş umutlar, ilham ve enerjiyle ayrılırken, kadınlara meydan okuyanlara meydan okumak üzere tekrar bir araya gelme ve sınır ötesi kadın dayanışması ile İstanbul Sözleşmesi’ne birlikte sahip çıkma kararlılığımızı pekiştirdik.”