Fatma Altınmakas’a ilişkin yapılan haberler ve içeriklere erişim engeli

Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, evli olduğu erkeğin kardeşi tarafından tecavüze uğradıktan sonra katledilen Fatma Altınmakas’a dair pek çok haber ve içeriğe erişim engeli getirtti.

Muş’un Malazgirt ilçesinde evli olduğu erkeğin kardeşi tarafından tecavüze uğrayıp daha sonra evli olduğu erkek tarafından katledilen Fatma Altınmakas’a dair pek çok haber ve içeriğe Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü talebi doğrultusunda erişim engeli getirildi.

#FatmaAltınmakasaSesOl etiketi de engellendi

Malazgirt Sulh Ceza Hakimliği, erişim engeli kararında, onlarca haber sitesinde yer alan haberlerin yanı sıra Ekşisözlük’teki Fatma Altınmakas başlığına ve Twitter’da #FatmaAltınmakasaSesOl etiketi ile yapılan paylaşımlara erişim engeli getirildi. Twitter’ın erişim engeli kararını uygulayıp uygulamayacağı henüz bilinmiyor.

Çocukların psikolojisi gerekçe gösterildi

Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün, Malazgirt Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı erişim engeli başvurusunda, katledilen Fatma Altınmakas’ın çocuklarının psikolojilerinin bu haberler nedeniyle olumsuz etkilenebileceği belirtildi.

Ne olmuştu?

Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı Gölağılı (Qêranlî) köyünde yaşayan Fatma Altınmakas, evli olduğu erkeğin kardeşi Sinan Altınmakas’ın sistematik tecavüzüne uğradığı ve tehdit edildiği gerekçesiyle 12 Temmuz’da Konakkuran Jandarma Karakolu’na giderek suç duyurusunda bulundu.

Şikayet sonrası Sinan Altınmakas gözaltına alındı. Sinan Altınmakas tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkeme tarafından “dosyadaki mevcut delil durumu, şüphelinin sabit ikametgah oluşu, delilleri karatma ihtimalinin olmaması” gerekçesiyle serbest bırakıldı. 

Sinan Altınmakas’ın adli kontrolle serbest bırakıldığı gün Fatma Altınmakas, evli olduğu Kazım Altınmakas tarafından katledildi. Kazım Altınmakas ise “kasten adam öldürme” suçundan tutuklandı.

Malazgirt Sulh Ceza Hakimliği ise, Fatma Altınmakas’a tecavüz ederek, ölümüne neden olan Sinan Altınmakas’ın tutuklanması için yapılan başvuruyu, “Adli kontrol tedbirleri ölçülü” diyerek reddetmişti.

Tecavüze uğradıktan sonra katledilen Fatma Altınmakas’ın, jandarma karakoluna yaptığı şikayet başvurusunda Türkçe bilmediği ve ifade işlemlerinde Kürtçe tercüman bulundurulmadığı için uğradığı şiddeti anlatamadığı ortaya çıkmıştı.

Fatma Altınmakas’ın ifade işlemlerine ilişkin açıklama yapan Muş Valiliği ise, Türkçe bilmeyen Altınmakas’ın Türkçe ifade verdiğini ileri sürerken, savunmaya giren avukat ise Altınmakas’ın ifadesini Kürtçe verdiğini söyledi.