Fincancı: Faz 3 tamamlanmadan aşılar kullanılmamalı

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Topluma etkili, güvenli ve nitelikli aşının ücretsiz olarak yapılması gerekiyor” dedi.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı: “Koronavirüs aşıları Faz 3 çalışmaları tamamlandıktan sonra kullanılmalı”

Covid-19 aşılara ilişkin BirGün’den Oktay Evsen’e değerlendirmede bulunan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Biz acil kullanım onayı ile ilgili bir tutum belgesi yayımladık. Koronavirüs aşıları Faz 3 çalışmaları tamamlandıktan sonra kullanılmalı. Faz 3 çalışmaları tamamlanmayan aşıların uygulanmasıyla aşılara ilişkin araştırma süreci bitmiş olacak ve dolayısıyla da elimizde yetersiz bir veri olacak. Çin aşısının etkinliği yüzde 91 olarak tanımlanıyor. Biz de topluma etkili, güvenli ve nitelikli aşının ücretsiz olarak yapılması gerektiğini ve aşının ulaşılabilir olması gerektiğini ifade ediyoruz” dedi.

Ne kadar aşı gelecek?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Pfizer\Biontech aşısıyla ilgili anlaşmanın imzalandığını, anlaşma miktarının bu yıl için 550 bin doz, Mart ayı sonuna kadar da 4,5 milyon doz olduğunu açıkladı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin’den alınan 4,5 milyon Covid-19 aşısının pazartesi günü Türkiye’ye geleceğini söyledi. Erdoğan, “Çin’den gelecek olan anlaşmamız 50 milyon ama ilk etapta bir 4,5 milyon gelecek. Bunları da belli bir takvim, öncelikle sağlık elemanlarımız olmak üzere bu aşılama sürecini başlatacağız” diye konuştu.