Fransa, Türkiye’deki Büyükelçisini geri çağırdı

Fransa, Türkiye’deki Büyükelçisini Erdoğan’ın sözleri üzerine ülkeye geri çağırdı. Elysee Sarayından da ‘kabul edilemez’ açıklaması yapıldı.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a ‘zihinsel tedavi alması gerekir’ sözlerinin ardından Fransa’dan ilk hamle geldi.

Fransa, Erdoğan’ın sözleri üzerine Türkiye’deki Büyükelçisini geri çağırdı

Elysee Sarayı, Erdoğan’ın yaptığı açıklamanın kabul edilemez olduğu belirterek, Fransa’nın Türkiye’deki Büyükelçisini (Herve Magro) istişarelerde bulunmak üzere ülkeye çağırıldığını bildirdi. 

Erdoğan’ın sözleri gerilimi artırdı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kayseri 7. Olağan İl Kongresi’nde gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

Konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u hedef alarak, “Bu zatın İslam ile Müslümanlar ile derdi nedir? Macron‘un zihinsel olarak tedaviye ihtiyacı var. İkide bir Erdoğan’la uğraşıyor. Bu sana bir şey kazandırmaz.”

“Ülkesindeki milyonlarca farklı inanç mensubuna böyle davranan bir devlet başkanına ne denilebilir, öncelikle akli noktada kontrol” ifadelerini kullandı. İşgal altındaki topraklarını özgürleştirme mücadelesi verdiğini ileri sürüdüğü Azerbaycan’a her türlü desteği vereceklerini söyleyerek, “Aliyev kardeşimle görüştüm. İşgal altındaki bölgeleri geri almak için yürüyorlar” dedi.

Macron, Paris’teki saldırıyı sertçe eleştirmişti

Fransa Cumhurbaşkanı Macron yaşanan olay üzerine sert önlemler alacağını ve İslamcılara yönelik operasyonların artırılacağını belirtti.

Şarku’l Avsat gazetesinden Mişel Ebu Necm’in yaptığı habere göre Öğretmenin başının kesilerek öldürülmesi olayını ‘terörle bağlantılı bir cinayet’ olarak ele alan güvenlik güçleri olaya ilişkin soruşturmasına devam ediyor.

Élysée Sarayı’ndan açıklama: Kabul edilemez

Fransa Cumhurbaşkanlığı Elysee Sarayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fransız mevkidaşı için kullandığı “Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var” açıklamasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Fransa’da bir öğretmen kafası kesilerek öldürülmüştü. Ardından yaşanan gelişmeler sonrası Fransa’nın Türkiye’deki Büyükelçisi’ni geri çağırdı.

Haber Merkezi