Fransa’da binlerce kişi polis şiddetini protesto etti

Fransa’nın başkenti Paris’te binlerce kişi 2016’da polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren 24 yaşındaki siyah Adama Traore için gösteri düzenledi.

Polis şiddetinin protesto edildiği gösteride konuşan Assa Traore, “Geogre Floyd için mücadele ettiğimiz zaman Adama Traore için de mücadele ediyoruz.” dedi.

Fotoğraf: Julien Benjamin Guillaume Mattia / AA

Fransa’nın başkenti Paris’te, 2016’da polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren 24 yaşındaki siyah Adama Traore için Valilik yasağına rağmen gösteri düzenlendi. “Adama İçin Adalet Kolektifi” çağrısıyla Adalet Sarayı’nda toplanan eylemciler, polis şiddetini protesto etti.

Assa Traore Fotoğraf: Julien Benjamin Guillaume Mattia

Adama Traore’nin ablası Assa Traore, gösteride yaptığı konuşmada, “Bugünkü mücadelemiz sadece Traore ailesinin değil, aynı zamanda sizin de mücadeleniz. Bugün (ABD’de polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden siyah) George Floyd için mücadele ettiğimiz zaman Adama Traore için de mücadele ediyoruz.” diye konuştu.

Resmi kaynaklara göre 19 bin kişi katıldı

Göstericilerle gerginlik yaşayan polis, biber gazıyla müdahale etti. Polis kaynaklarına göre gösteriye 19 bin kişi katıldı. Eylemde sarı yelekliler de yer aldı. 

Adama Traore polis tarafından boğularak öldürüldü

Adama Traore’nin ailesinin talebi üzerine adli tıpta yapılan inceleme sonucunda açıklanan raporda, Traore’nin polisin müdahalesiyle boğularak öldüğü belirtildi.

Polis aracında yaşamını yitirmişti

Traore, 19 Temmuz 2016’da, kimlik kontrolü sırasında yaşanan gerilim sonrası karakola götürülmek üzere bindirildiği polis aracında hayatını kaybetmişti. Olayın ardından yapılan ilk açıklamalarda, Adama’nın rahatsızlandığı ve ilk yardım ekibine teslim edildiği belirtilmişti. Daha sonra ise Traore’nin, doktor müdahale etmeden önce, polis aracında hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştı.

Yargı sürecinden sonuç çıkmadı

Olaya karışan kolluk kuvvetleriyle ilgili herhangi bir soruşturma açılmazken yargı sürecinden de sonuç çıkmadı.

Traore’nin ölümü sonrası çok sayıda protesto gösterileri düzenlenmiş, Traore’nin kardeşleri ve aile fertlerinden birçoğu gözaltına alınmıştı. Savcının Traore’nin polis şiddetiyle değil, enfeksiyon nedeniyle kalp krizi geçirerek ölmüş olabileceği şeklindeki açıklaması üzerine de banliyölerde isyan başlamıştı.

AA – PARİS Fotoğraf: Julien Benjamin Guillaume Mattia