Almanya da Fransa’nın ardından ülkücüler, bozkurtlar ve ülkü ocakları ismi altında faaliyet gösteren kurumları kapatıyor.

Almanya, ülkede faaliyet gösteren “Bozkurtlar” isimli ülkücü faaliyeti yasaklamayı Fransa’nın bu yöndeki kararının ardından gündemine aldı.

Ermeni Soykırımı protesto etmek isteyen yaklaşık 300 kişilik grup Taksim Meydanından Galatasaray Meydanına kadar yürüdü – DepoPhotos

Deutsche Welle’in haberine göre, Almanya’da muhalefet partileri Yeşiller ve Sol Parti, ülkedeki ülkücüler ve milliyetçilere mevcut dernek ve kuruluşlarının yasaklanması için girişim başlattı. Girişime, Almanya hükümetinin koalisyon ortaklarının da sıcak baktığı belirtildi.

Burada yerleri yok

İktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Federal Meclis İçişleri Komisyonu üyesi Christoph de Vries de ülkücülerin yasaklanmasının şart olduğu görüşünde. Ülkücülerin “ultra milliyetçi ideolojisinin insanları aşağılayıcı” olduğunu söyleyen CDU’lu de Vries, “Başka dini ve etnik grupları küçük gören faşist ve ırkçı ideolojilerin, Alman veya göçmen kökenli olmasından bağımsız bu ülkede yeri yok” diye konuştu.

Muhalefetten Sol Parti ise ülkücü yapılanmaların Almanya’da yasaklanmasını uzun süredir talep ediyor. Sol Parti İç Politikalar Sözcüsü Ulla Jelpke, ülkücülerin yıllardır “ölümcül bir tehdit” teşkil ettiğini belirterek, “Bu tehlikeye, ilk cinayetleri olan 1980 yılı Ocak ayında Berlin Kreuzberg’de öldürülen sendikacı Celalettin Kesim’in olayı örnektir” hatırlatması yaptı.

Almanya istihbaratının verilerine göre ülkede en az 11 bin ülkücü bulunuyor.

Fransa kapatma kararı almıştı

Fransa ile Türkiye arasındaki gerginlik Fransa’nın Ülkü Ocakları‘nı kapatma hamlesiyle başka bir boyuta taşınıyor.

Fransa, Erdoğan’ın Macron hakkında yaptığı açıklamaların ardından yaptırım uygulama tehditlerinde bulunmuştu.

Son olarak Macron’a Erdoğan’ın sözleri Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden tepki görmüş ve kınama mesajları yayımlanmıştı.

Bunun üzerine Fransa, ülke çapında faaliyet gösteren ülkü ocaklarını kapatma kararı aldı.