Galata Köprüsü’ne çıkan kadınlar: Sözleşmeden vazgeçmiyoruz

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkış kararına karşı KESK Kadın Platformu Galata Köprüsü’nde, polis engeline rağmen “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” dedi.

KESK Kadın Platformu üyeleri İstanbul’da Galata Köprüsü üzerinde eylem yaptı

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Kadın Platformu, “İstanbul Sözleşmesi bizim vazgeçmiyoruz” talebiyle Karaköy’de bulunan Galata Köprüsü üzerinde bir araya geldi. Gökkuşağı renklerinin bulunduğu ve üzerinde “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” yazılı pankartı açan kadınlar “Jin jiyan azadi”, “Bijî yekitiya jinan” ve “Kararı geri çek sözleşmeyi uygula” sloganları attı.

Kadınlar ablukaya alındı

Kadınlar, ardından Galata Köprüsü üzerinden Eminönü’ne yürümek istedi. Bunun üzerine polis kadınları kalkanlar ile ablukaya aldı. Polis ablukasına karşı direnişe geçen kadınlar, sloganlar ile tepkilerini dile getirdi. “Kadınları değil katilleri engelle” sloganı ile engele tepki gösteren kadınlar, uzun süre barikata direnerek yürümekte ısrar etti.  Polis kalkanları ile kadınları darp etti.

Oturma eylemi

Kadınlar daha sonra polis engeline karşı Galata Köprüsü üzerinde oturma eylemine geçti. Polis çemberinde dakikalarca slogan atan kadınlar, tepkilerini attıkları slogan, çektikleri zılgıt ve söyledikleri şarkılar ile dile getirdi. “İstanbul Sözleşmesi uygulansın, karar geri çekilsin. İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin tek amacı aile içindeki şiddet kaynağını korumaktır. İstanbul Sözleşmesinden de haklarımızdan da vazgeçmiyoruz” diye durumu protesto eden kadınlar, polis ablukası altında basın açıklaması yaptıklarına işaret etti.

Kadınlar, basın açıklaması yapma haklarının en temel haklarından olduğunu ifade ederken, “Kadınlara değil katillere barikat” ve “Aile değil kadınız, kadınlar isyandayız” sloganları attı. Protesto Sözleşme uygulanana kadar mücadelenin süreceği vurgusu ile son buldu.

MA / İSTANBUL