EMEP MYK üyesi İlgün hayatını kaybetti

Evrensel Gazetesi’nin kuruluş yıllarında gazetecilik yapan uzun süredir de Emek Partisi (EMEP) MYK üyesi görevlerini yürüten Metin İlgün kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. İlgün, yarın İstanbul’da düzenlenecek törenin ardından memleketi Dersim’e uğurlanacak.

İlgün’ün yaşama veda etmesine ilişkin Emek Partisi (EMEP) Genel Merkezinden yazılı açıklama yapıldı.
Açıklamada, İlgün’ün Gerçek dergisinde ve Evrensel Gazetesinin ilk kurulduğu dönemde işçi-sendika servisinde muhabirlik ve editörlük görevlerini yaptığı belirtilerek, EMEP’in kuruluşundan bu yana İstanbul il ve merkez yöneticiliği görevlerini yürüttüğü belirtildi.

‘Örnek bir komünistti’

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Yargılandığı TDKP davasında aldığı ceza nedeniyle 1980 ile 1991 yılları arasında ceza evinde yatan Metin İlgün, çalışkanlığı ve işçi sınıfı mücadelesine bağlılığıyla örnek bir komünist olarak partimizin saflarında mücadelesini sürdürdü. Daha ilk gençlik yıllarında örgütlü mücadeleye katılan İlgün, bütün yaşamı boyunca, başta işçi sınıfı olmak üzere sömürülen ve ezilen halk kitlelerinin sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya kurma mücadelesinin neferi oldu. İşçi sınıfının ve tüm yoldaşlarımızın başı sağolsun. Mücadelemizde yaşatacağız… ”

İlgün için yarın saat 11.00’da İstanbul’da EMEP Tuzla İlçe Örgütü binası önünde tören düzenlenecek. 11 Kasım günü saat 13.00’da ise Dersim’in Pertek ilçesinde Köy Garajı Alanında yapılacak törenin ardından İlgün son yolculuğuna uğurlanacak.