Gazeteci Varlık Özmenek hayatını kaybetti

Gazeteci Varlık Özmenek (77), bir süredir tedavi gördüğü Ankara’da hayatını kaybetti.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), gazeteci Varlık Özmenek’in hayatını kaybettiğini bildirdi. ÇGD, yaptığı açıklamada, “Bir süredir Ankara’da tedavi görmekte olan, 1980-1984 dönemi Genel Yönetim Kurulu üyemiz, meslek büyüğümüz, abimiz Varlık Özmenek hayatını kaybetti. Ailesine, yakınlarına, ÇGD camiasına, dostlarına başsağlığı diliyoruz.” dedi.

Özmenek, yarın Kocatepe Cami’sinde yapılacak törenin ardından Karşıyaka Mezarlığı’na defnedilecek.

Varlık Özmenek kimdir?

77 yaşında hayatını kaybeden Varlık Özmenek, babası Hamit Özmenek’in Köy Enstitüleri kurucularından olması nedeniyle mesleğe de 1963 yılında Köy Enstitüleri’nin İmece dergisinde başladı. Gazeteciliğe başladığı aynı yıl olan 1963’de Türkiye İşçi Partisi’ne üye oldu.

Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezun olan Özmenek, 1967 yılında Mahmut Tali Öngören’in öncülüğünde başlatılan TRT Televizyonu’nun kurucu kadrosunda yer aldı. Atatürk’ün isteği üzerine Rus yapımcılar tarafından çekilen; ancak TRT’de gösterildiği sırada dönemin TRT Genel Müdürü tarafından canlı yayını kesilerek yasaklanan “Türkiye’nin Kalbi Ankara” belgeseli yüzünden işine son verildi.

Bir daha televizyon yayıncılığına dönmeyen Özmenek, 1973 yılında Köy Enstitülü Kemal Bayram Çukurkavaklı’nın kurduğu Yenigün Gazetesi’nde çalıştı. Daha sonra değişik gazete, dergi, ajans ve radyolarda görev yaptı. Bir zamanlar Türkiye’nin ‘gazetecilik okulu’ olarak da bilinen Anka Ajansı’nda yıllarca Yazı İşleri Müdürlüğü ve Dış Yayınlar Yönetmenliği yaparak onlarca değerli gazetecinin yetişmesinde önemli bir rol oynadı.

Kaynak: ÇGD