Gazetelerde sıradan insanlar ya fail ya mağdur

“Sıradan İnsanların Günlük Gazetelerdeki Temsili” araştırmasına göre; sıradan insanlar haberlerde çoğunlukla olumsuz olayların failleri ya da mağdurları olarak yer alıyor.

Doktor Sarphan Uzunoğlu ve Verda Uyar’ın hazırladığı “Sıradan İnsanların Günlük Gazetelerdeki Temsili” başlıklı araştırma NLTR (NewsLabTurkey Research Hub) tarafından yayınlandı. Araştırma, Birgün, Cumhuriyet, Evrensel, Hürriyet, Karar, Milliyet, Posta, Sabah, Sözcü, Takvim, Yeni Şafak ve Yeni Yaşam gazetelerinin 5’er nüshasında yer alan sıradan insan haberlerindeki konu, dil ve görsel seçimleri ele alınarak hazırlandı.

En çok devlet görevlilerinin öznesi olduğu haberlere yer veriliyor

Buna göre; sıradan insanların öznesi olduğu haberler suç, ölüm ve kaza gibi konularda yoğunlaşıyor. İncelenen her 5 sıradan insan haberinden 1’inde bir kadın cinayeti ya da şiddet olayı aktarılıyor.  Gazetelerde en çok devlet kurumları ve devlet görevlilerinin öznesi olduğu haberlere yer verilirken onları spor kulübü yöneticileri ve temsilcileri izliyor.

Sıradan insanlar üçüncü sırada

Üçüncü sırada sıradan insanlar var. Siyasetçi ve siyasi parti temsilcilerinin özneleri olduğu haberlerin ise listede daha gerilerde yer almasını araştırmacılar gazetelerin siyasi partilere eşit temsiliyet hakkı tanımaması ve çoğunluğu devlet görevlisi unvanına da sahip olan siyasetçilere içeriklerinde daha fazla ağırlık vermesiyle açıklıyor.

Sıradan insanlar haberi olumsuz tonla veriliyor

Sıradan insan haberleri toplam haber sayısı içerisinde önemli bir yer tutuyor. Buna rağmen birçok gazetede mizanpaj içerisinde sıradan insan haberleri kısa tutuluyor ve olumsuz bir tonla veriliyor.

Gazetelerin ideolojik yaklaşımları da sıradan insanların ne ölçüde ve nasıl temsil edildiğinde belirleyici oluyor. Ölüm haberlerinin çoğunda ana öznelerin kadınlar ve işçiler olduğunun tespit edildiği araştırmada gazetelerin siyasal tutumlarının özellikle bu tarz haberlerde kullandıkları dile ve haberi veriş biçimine doğrudan etki ettiği belirtiliyor.

Ajanslardan gelen sıradan insan haberlerinin toplam sıradan insan haberleri içerisinde baskın bir çoğunluğu oluşturduğu belirtilen araştırmaya göre ülkenin gündemine dair sıradan insanların görüşlerine yer veren gazetelerin sayısı ise oldukça az.

Yeni1Mecra