Genco Erkal ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla ifade verdi

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal, hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi.

Erkal, paylaşımlarında hakaret olmadığını söyleyerek, ifadesinde “Başkanlık sistemine karşıyım” dediğini belirtti.

Tiyatro Oyuncusu Genco Erkal

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcılığı, Genco Erkal hakkında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağrılan Erkal, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na avukatıyla birlikte geldi.

‘Başkanlık sistemine karşıyım’

İfadesini verdikten sonra adliye çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Erkal, 7 sosyal medya paylaşımı yüzünden ifadeye çağrıldığını belirterek, paylaşımlarında “Cumhurbaşkanına hakaret” diye bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi. Açıklamasında ifadesine de değinen Erkal, şunları aktardı:

“Benim işimin politik tiyatro yapmak olduğunu, 60 yıldır bu işi yaptığımı, dünyanın her yerinde haksızlıklara, baskılara, adaletsizliğe, bağnazlığa karşı olduğumu ve bu düşüncelerimi hem sahneden hem de sosyal medyadan açıkladığımı anlattım. ‘Başkanlık sistemine karşıyım.’ dedim. ‘İfade özgürlüğünün kısıtlanmasına, insanların düşünceleri yüzünden hapis yatmalarına, doğanın katledilmesine ve betonlaştırılmasına karşıyım.’ dedim.”

Bu arada CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, Turan Aydoğan ve Gülizar Emecan da Genco Erkal’a destek vermek için adliyeye geldi.

AA – İSTANBUL