Salgının yayılmasını önlemek için ‘50 kişiyi öldürürdüm’ sözlerine bilim insanlarından tepki

Prof. Dr. Ali Demirsoy’un, yeni tip koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Çin’de salgının yayılmasını önlemek için “50-60 kişiyi öldürürdüm” sözlerine bilim insanları tepki gösterdi.

Bilim insanları, Demirsoy’un açıklamasını “Bilim kisvesinin arkasına saklanmış bağnazlık” şeklinde değerlendirerek, bilimsel akılla, insani vicdan ve sorumlulukla ilgisi olmadığını bildirdi.

Prof. Dr. Ali Demirsoy, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin katıldığı bir televizyon kanalında canlı yayında, “Hastalık ilk ortaya çıktığında bana sorsalar 50-60 kişiyi ya adaya götürür tecrit ederdim ya da öldürürdüm. Eğer siz 50 kişiyi itlaf etmiş olsaydınız, bugün 1 milyon adamın ölümünü önlemiş olurdunuz. İşte biz buna bilim diyoruz bilim.” şeklinde konuşmuştu. Yaklaşık 50 bilim insanı Demirsoy’a tepki göstererek, “Bilim salgın yayılmasın diye insanların tecrit ve itlafını önermez!” başlığıyla yazılı açıklama yaptı.

‘Demirsoy’un ifadeleri akla ve insanın varlık birikimine aykırı’

Demirsoy’un ifadelerinin talihsiz, bilim insanı kimliğine yakışmadığının belirtildiği açıklamada, Demirsoy’un akla ve insanın kendi varlık birikimine aykırı fikirleri savunmakla kalmayıp bu fikirleri “İşte buna bilim diyoruz.” diye meşrulaştırmaya da çalıştığı kaydedildi.

‘Bilim kisvesi altına saklanmış bağnazlıktır’

“İnsanları salgın yayılmasın diye öldürmek” bilimsel bir yaklaşım olmadığı tam tersine bilim kisvesinin arkasına saklanmış bağnazlık olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Bu bağnazlık, bilimin felsefi doğasından ve saf amacından tamamen koparılarak sadece belli çevrelere ve zihniyetlere hizmet eden popülist bir çığırtkanlığa dönüşmesine yol açar.” denildi.

‘İnsan öldürmeyi önermenin bilimsel akılla ilgisi yoktur’

Söylediğinden şüphe etmeden, tartışmaya açmadan ve “Hakikatin temsilcisi bu sözlerdir!” diyerek yol yürüyenlerin bilimin en çok dışında duranlar olduğuna işaret edilen açıklamada, “İnsanları tedbir amaçlı öldürmeyi savunmak, ilkel, kaba-bilimci ve çoktan çöpe atılmış bir ideolojiye dayanmanın yanı sıra, insan hayatını hiçe sayan etik dışılığın da açık bir dışa vurumudur.” denildi.

COVID-19 salgınının muhtemelen yüzyılın en önemli felaketlerinden biri olacağına dikkat çekilen açıklamanın devamında şöyle denildi: “Bizler salgın karşısında çözüm olarak ‘insan öldürme’yi önermenin bilimsel akılla ve insani vicdan ve sorumlulukla ilgisi olmadığını güçlü biçimde vurgular, biyoloji ve bilim adına sarf edildiği söylenen bu ve benzeri sözlerin geçerliliğinin olmadığını, savunulan bu tür fikirlerin biyoloji ve bilimle ilişkisinin kesinlikle bulunmadığını kamuoyuna beyan ederiz.”