‘Gümrük Birliği anlaşması Türkiye için askıya alınsın’

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Türkiye’ye silah ihracatının durdurulması ve Gümrük Birliği anlaşmasının askıya alınması gerektiğini söyledi.

Gümrük Birliği anlaşması 1995’te yürürlüğe girdi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Komşuluk İlişkileri ve Genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi’ye bir mektup yazarak, Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasının askıya alınmasını istediği iddia edildi.

DW Türkçe‘de yer alan habere göre Avrupa Birliği (AB)’nin Türkiye ilgili yeni önlemler alınması gerektiği bildirildi.

Dendias, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a yazdığı mektupta ise ek olarak, Türkiye’ye denizaltı, fırkateyn, uçak ve zırhlı araç ihracatı ya da modernizasyonu için izin çıkarılmamasını istedi.

Benzer bir mektubu Alman, İspanyol ve İtalyan mevkidaşlarına gönderen Dendias, Türkiye’ye yönelik askeri teçhizat ihracatının durdurulmasını istedi.

Gazetenin diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberde, Yunan Dışişleri Bakanlığının “Türkiye’nin Yunan deniz yetki alanlarındaki faaliyetleri” nedeniyle Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ve Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) de resmi şikayette bulunacağı kaydedilmişti.

GB yürürlüğe ne zaman girdi?

Avrupa Birliği-Türkiye Gümrük Birliği, 6 Mart 1995 tarihinde Ankara Anlaşması ile kurulan AB-Türkiye Ortaklık Konseyi’nin uygulama kararı sonrası, 31 Aralık 1995 tarihinde yürürlüğe girdi.

Anlaşma kapsamında, Ticari ürünler, her iki taraf arasında herhangi bir gümrük kısıtlaması olmaksızın satılabiliyor. Tarım gibi temel ekonomik alanlarda ikili ticari imtiyazların uygulandığı birlik, hizmet veya kamu ihalelerini kapsamıyor.

DW Türkçe – Haber Merkezi