Hatay’da 5 gündür süren orman yangını kontrol altına alındı

Bakan Pakdemirli, Hatay’daki orman yangınının 93 saat sonunda tamamen kontrol altına alındığı açıklandı.

Hatay’da 5 gündür süren orman yangınına ilişkin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangın koordinasyon merkezinde gazetecilere açıklamada bulundu. Pakdemirli, şu an itibarıyla çok ufak tüterlerin bulunduğunu, sahanın üç dört gün daha kesinlikle terk edilmeyeceğini ve izleneceğini belirtti.

Yangının 93 saat sonunda tamamen kontrol altına alındığını belirten Pakdemirli, şunları ifade etti:

“Belli yerlerde çıkması veya parlaması muhtemel yerlerde de araçlarımız mevcut. Güney kısmında ikinci bir çemberimiz de var diyebiliriz. Aslında, yangın seyri bizim tarafımızdan bilinmekle beraber etrafını çevirmeden teknik olarak kontrol altında demedik. Demek de istemedik. Bu anlamda biraz da bu sabah saatlerini beklemiş olduk.”

‘Bugün sadece Samandağı’nda aktif yangın bulunuyor’

Pakdemirli, bugün itibariyle sadece Hatay’ın Samandağ ilçesinde aktif yangının bulunduğunu söyledi. Yangınlarda yüzde 30 artış olduğunu ifade eden Pakdemirli, ancak 2020 ile 2019 karşılaştırıldığında yanan alanda yaklaşık yüzde 15 kadar gerileme görüldüğünü belirtti. 

‘150 kilometre yeni yol açtık’

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli gazetecilere açıklamada bulundu Fotoğraf: AA

Hatay’daki yangına 23 farklı bölgeden, 50’den fazla ilden araçla müdahalede bulunulduğunu vurgulayan Pakdemirli, şu bilgileri aktardı:

“Kabaca her makine 80 saat civarında yangında çalıştı. 450 saatin üzerinde helikopterlerimiz uçtu, 10 bin tonun üzerinde su attı. 70 saat uçak kullandık. Burada da uçaklarımız 1000 ton aşağı yukarı su atmış oldu. Burada tabii denizin mesafeli olmasından dolayı uçakların atmış olduğu miktarlar biraz daha azaldı. Çarpıcı bir rakamda daha 150 kilometre sahanın içerisinde yeni yol açtık. Tam 150 kilometre yeni yol açmak zorunda kaldık. Çünkü hep söylediğim gibi sarp coğrafyası ve koşulları zor olan bir arazide çalıştık.”

’15 işçimiz hafif yaralandı’

Çalışmalar sırasında 5 aracın kaza yaptığını, 15 işçinin hafif yaralandığını belirten Pakdemirli, “Dün takla atan bir aracımız vardı ama hemen akabinde de işçilerimizle de konuştum Allah’a şükür hiçbirinin canında bir şey yok.” dedi.

Kaynak: AA