Mersin Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’ndan güvenlik kararları: 15 günlük yasak

Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, salgını gerekçe göstererek, kentte 15 gün boyunca gerçekleştirilecek etkinlikler ile kentte giriş ve çıkışları kısıtlama getirildiğini duyurdu.

Mersin

Mersin Valiliği’ne bağlı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs (Kovid-19) salgını gerekçe göstererek, kentte 15 gün boyunca gerçekleştirilecek etkinlikler ile kentte giriş ve çıkışları kısıtlama getirildiğini duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasının önlenmesi, genel sağlığın korunması amacıyla, 16.06.2020 tarihi saat 24.00’ten itibaren 15 gün süreyle ilimiz genelinde geçerli olmak üzere aşağıdaki tedbirlerin alınması kararlaştırılmıştır.

Eylem/etkinlik programı kapsamında sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve sendikalarca yapılması muhtemel ziyaretlerde, sosyal mesafe kuralına uygun olarak hareket edilmesinin sağlanması.

Yapılması planlanan basın açıklamalarının, yalnızca siyasi parti binalarının içerisinde veya önünde 50 kişiyi geçmeyecek sayıda katılımcıyla sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yapılabileceği, yapılması planlanan yürüyüşler ile açık hava toplantısı, toplu karşılama ve uğurlama gibi eylem/etkinliklerin hastalığın yayılmasına neden olacağı öngörülerek müsaade edilmemesine.

Olası provokatif eylemlerin önlenmesi ve salgın hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla Milletvekilleri hariç olmak üzere, hastalığın engellenmesine yönelik olarak ilimizdeki eylemlere katılmak için hareket edecek grupların, ilimize giriş ve çıkışlarının kısıtlanmasına, park ve bahçelerde hastalığın yayılmasına neden olacak şekilde çadır ve stand kurulmasına müsaade edilmemesine oy birliğiyle karar verilmiştir.”