HDP, Asuri/Süryani halkının Akitu Bayramı’nı kutladı

HDP’li Hatimoğulları, Asuri/Süryani halkının Akitu Bayramı’nı kutlayarak, tüm insanlığa bereket, barış, özgürlük ve adalet getirmesini diledi.

Fotoğraf: Bianet.org

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Asuri/Süryani halkının Akitu Bayramı’nı yaptığı yazılı açıklama ile kutladı. Asuri/Süryani halkının binlerce yıldır aralıksız bir şekilde kutladığı, bu yıl 6771’incisi kutlanan Akitu Bayramı’nın dünyanın en eski bayramı olduğunu belirten Hatimoğulları, “Sümer, Akad, Babil, Asur, Aram ve Kalde dönemlerinde görkemli etkinliklerle kutlanmaktaydı.” dedi.

‘Onlarca yıl aradan sonra yeniden kutlamaya başladılar’

Baharın gelişi, bereketi ve dirilişi sembolize eden Akitu Bayramı’nın Türkiye’deki tekçi zihniyet ve baskıcı uygulamalar nedeni ile uzun yıllar kutlanamadığına işaret eden Hatimoğulları, “Türkiye’de 2005 yılında yasakların kalkmasıyla Asuri/Süryani halkı onlarca yıl aradan sonra tekrar bayramlarını kutlamaya başladılar.” diye kaydetti.

‘Katliamlar nedeniyle Asuri/Süryani nüfusu azaldı’

“Tarih boyunca Asuri/Süryani halkının yoğun olarak yaşadığı Mezopotamya’da 1915 Seyfo Soykırımı başta olmak üzere daha sonra yaşanan katliamlar nedeni ile günümüzde Asuri/Süryani halkının nüfusu büyük oranda azalmıştır.” diyen Hatimoğulları, Türkiye, Irak, Suriye ve İran’da yaşayan Asuri/Süryaniler’in Akitu Bayramı’nı her yıl coşkuyla kutlamaya devam ettiğini belirtti.

‘Akitu Bayramının barış, adalet getirmesini diliyoruz’

Her yurttaşın eşit koşullarda bir arada yaşamasını, nefret söylemine ve saldırılara karşı dayanışmanın yükselmesini dilediklerini belirten Hatimoğulları, şunları ifade etti:

“Farklı halkların ve inanç gruplarının kendi kültürlerini, anadillerini, kimliklerini özgürce kullandıkları ve geliştirdikleri bir ülke olmak için mücadelemizi sürdürme kararlılığımızı bir kez daha bu vesile ile paylaşıyoruz.  Asuri/Süryani halkının Akitu Bayramı’nı kutluyor, Akitu Bayramının tüm insanlığa bereket, barış, özgürlük ve adalet getirmesini diliyoruz.” diye kaydetti.

Yeni1Mecra