Ankara Adliyesi’nde ‘savunma zinciri’ eylemi

Ankara’daki avukat örgütleri, Ankara Adliyesi içerisinde oluşturdukları “savunma zinciri” ile çoklu baro yasa teklifini protesto etti.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Toplumsal Hukuk, Hukukçu Dayanışması, Demokrasi İçin Hukukçular ve Adalet İçin Mücadele üyesi avukatlar, AKP ve MHP’nin Meclis’e getirdiği “çoklu baro” kanun teklifine karşı eylem yaptı.

Ankara Adliyesi’nin beşinci katında bulunan Ankara Barosu odası önünde bir araya gelen avukatlar, kanun teklifini protesto etti. Protesto eylemine Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan ve Yönetim Kurulu üyeleri de destek verdi.

‘Çoklu sistem savunmayı tasfiye etmeye yönelik girişimdir’

Baro odası önünde yapılan açıklamada konuşan avukatlardan Denizcan Aydın, “Bu yasanın yurttaşları mahkeme salonlarında savunmasız, avukatları karakollarda, adliyelerde ve her alanda örgütsüz bırakmaktır. Biz bu tasarıya karşıyız. Çoklu sistem avukatları, savunmayı tasfiye etmeye yönelik bir girişimdir” dedi.

Adliyenin 5’inci katından 1’inci katına kadar insan zinciri

Yapılan açıklama ardından avukatlar, beşinci kattan birinci kata kadar ellerindeki uzun kurdele ile insan zinciri oluşturdu. Protestolarında “Savunma susturulamaz”, “Savunmayı savunuyoruz”, “Yasaya geçit vermeyeceğiz” dövizleri taşıyan avukatlar, “Savunma susmadı, susmayacak” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganlarını attı.

Savunma zinciri oluşturan avukatlar ölüm orucundaki Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuna dikkat çekmek için de “Aytaç, Ebru onurumuzdur” sloganı attı. Eylem alkış ve sloganlarla sona erdi.

MA – ANKARA