HDP: Ceyhan halkının iradesini yok sayan YSK kararını kınıyoruz

HDP Yerel Yönetimler Kurulu, CHP’li Ceyhan Belediye Başkanı Aydar’ın mazbatasının seçildikten bir yıl sonra YSK tarafından iptal edildiğine dikkat çekerek, “Ceyhan halkının iradesini yok sayan YSK kararını kınıyoruz” dedi.

HDP Yerel Yönetimler Kurulu Eşsözcüleri Hediye Karaaslan ve Salim Kaplan, CHP’li Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın mazbatasının iptal edilmesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde HDP’nin 65 belediye kazandığı belirtildi. Açıklamada, 65 belediyeden 6’sının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) eliyle, 40’ının da kayyım “darbeleriyle gasp edildiği” belirtildi.

‘Seçilmiş başkanın mazbatası YSK eliyle gasp edildi’

Tüm dünyanın koronavirüs salgınıyla mücadele ettiği günlerde 8 belediyelerine kayyım atandığına dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

“Kendinden olmayana, muhalif olana tahammülü dahi kalmayan bu zorba iktidar anlayışı, kendi bekası uğruna, insanlık can derdiyken dahi her türlü fırsatçılığı sürdürerek dün de Adana Ceyhan Belediyesi’nin seçilmiş başkanının mazbatasını YSK eliyle gasp etti.”

‘YSK bir yıl geçtikten sonra mazbata iptaline karar verdi’

Açıklamada, YSK’nın “Seçilmesine engel adli sicil kaydının bulunduğu” gerekçesiyle Aydar’ın belediye başkanlığına yapılan itirazı değerlendirdiği belirtildi. Açıklamada, YSK’nın, Aydar’ın “seçilmeye engel mahkumiyet kararının adli sicil arşiv kaydında mevcut olduğu ve seçilme yeterliliği şartını taşımadığı” gerekçesiyle mazbatasını iptal ettiği kaydedilerek, kararın seçimlerin üzerinden tam bir yıl geçtikten sonra verilmesine dikkat çekildi.

‘Ceyhan halkının iradesini yok sayan YSK’nın kararını kınıyoruz’

Her seçim öncesi adaylar ve partilerin ilgili adli sicil belgelerini YSK’ye sunduğunun hatırlatıldığı açıklamada, YSK yaptığı incelemeler neticesinde kişilerin aday olup olamayacağına karar verdiği belirtildi. Açıklamada, “YSK’nin seçimlerin üzerinden bir yıl geçtikten sonra böyle bir karar vermiş olması, seçme ve seçilme hakkının açıkça ihlal edilmesidir. Ceyhan halkının iradesini ve seçme hakkını yok sayan YSK’nin bu kararını kınıyoruz.”

‘Ortak tavır hayati önemde’

Açıklamada, hangi seçmen veya siyasi partinin temsil hakkının gasp edildiğine bakılmaksızın, temel demokratik haklara yapılan tüm saldırılarda ortak tavır almanın hayati öneminin bir kez daha ortaya çıktığına vurgu yapıldı.

Seçme ve seçilme hakkının halkın demokratik iradesinin bir yansıması olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “İktidarın, halk iradesini yok sayan her türlü girişimi, halk iradesini temsil eden dinamiklerin ortak mücadelesiyle aşılabilecektir.” denildi.