HDP ‘Herkes İçin Adalet’ kampanyasını başlattı

HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Sancar, 4 ay sürecek olan “Herkes için Adalet” kampanyasının startını verdi.

Sancar ve Buldan, kampanya hedeflerinin her türlü adaletsizliğe itiraz eden ve faşizmin kurumsallaşmasına karşı hareket halinde olan toplumsal, siyasal ve kültürel bütün güçlerin buluşmalarını sağlamak olduğunu belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Haziran 2021’e kadar sürecek olan 4 aylık “Herkes için Adalet” kampanyalarının tanıtımını Ankara’da bir otelde düzenlediği toplantıyla yaptı. Toplantıya HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP’li vekiller, MYK ve PM üyelerinin yanı sıra Cumartesi Anneleri, sendikalar, HDP bileşenleri, akademisyen, siyasetçi ve sanatçıların da olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Kampanyaya dair deklarasyonu Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar okurken, HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HDK önceki dönem Eş Genel Başkanlarından Onur Hamzaoğlu, eski bakanlardan Ziya Halis, Kürt siyasetçi ve yazar Tarık Ziya Ekinci, akademisyen – yazar Doğu Ergil, Anavatan Partisi eski Genel Başkanı Nesrin Nas, toplantıya görüntülü destek mesajlarını gönderdi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Mithat Sancar, kampanyaya ilişkin deklarasyonu açıkladı. Fotoğraf: HDP

Kampanya için hazırlanan “Haykır” isimli şarkı ve klibinin de tanıtıldığı toplantıda ayrıca sanatçılar Hilmi Yarayıcı, Adalılar, Hüseyin Turan, Pınar Aydınlar, Suavi, Fikriye Kılınç, Haluk Tolga İlhan, Serhad Raşa, Egemen Yılmaz ve Fatih Gezer’in hazırladığı destek şarkısı ve klibi de sunuldu.

‘Mevcut rejim eşitsizlik ve adaletsizlikleri artırdı’

“Herkes için Adalet” kampanyasının deklarasyonunu açıklayan Eş Genel Başkanlar Sancar ve Buldan, 9 başlık altında, çeşitli adaletsizliklere dikkat çekerek yaşanan adaletsizliklerin ve hak gasplarının “bu rejimin temel özelliği” olduğunu belirtti.

Sancar ve Buldan, “Türkiye’de uzun süredir yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasal kriz, bir adaletsizlik ve eşitsizlik rejimi olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yaşamın tüm alanlarına sirayet etmektedir.” dedi.

Sancar ve Buldan’ın konuşmalarında dikkat çektiği başlıklar ise şu şekilde: “Ekonomide adaletsizlik ve yoksulluk; Siyasette adaletsizlik ve kayyım rejimi; Yargıda adaletsizlik ve hukuksuzluk; Tanınma adaletsizliği ve çözümsüzlük; Cezaevlerinde adaletsizlik; Gençler ve adaletsizlik; Toplumsal cinsiyet adaletsizliği; Sağlık ve eğitimde adaletsizlik; İklim adaletsizliği ve doğanın tahribi.”

‘Her adaletsizlik bir diğerini doğuruyor’

Sancar ve Buldan, adaletsizliklerin her birinin bir toplum kesimini, bir siyasal gücü, bir çıkar grubunu ötekilerden daha az veya çok etkileyebileceğine değinerek, her adaletsizliğin bir başka adaletsizliği doğurduğuna dikkat çekti. Buldan ve Sancar, adaletsizliğin bir yönetim ilkesi haline geldiğini, çürümenin bütün toplumu sardığını belirterek, “Bu tehlikeli gidişata dur demek, toplumun tüm kesimlerinin nefes almasını sağlamak, sorunların müzakere ve diyalogla çözüleceği zemini yaratmak, adalet özlemi taşıyan herkesin ortak görevidir.” dedi.

‘Adaletsizliğe uğrayan tüm halklarla buluşacağız’

Toplumsal adaleti sağlamak için bugünden itibaren Haziran 2021’e kadar 4 ay sürecek “Herkes için Adalet” seferberliğini başlattıklarını ilan eden Buldan ve Sancar, kadınlarla, işçilerle, emekçilerle, esnafla, gençlerle, köylü ve çiftçilerle; engellilerle, emeklilerle; anadili hakları, yönetim hakları, kimlik, kültür ve inanç hakları çiğnenen tüm halklarla buluşacaklarını vurguladı.

Sancar ve Buldan, sokakta, meydanda, sanal ve gerçek ortamlarda toplantılarla, etkinliklerle ve çeşitli ifade biçimlerine başvurarak Türkiye halklarının konuştuğu bütün dillerde adaletin daha yaygın ve daha etkin telaffuz edilmesi için çaba göstereceklerinin altını çizdi.

‘Hedefimiz adaletsizliğe karşı çıkan güçleri birleştirmek’

Buldan ve Sancar, “Herkes için Adalet” kampanyasının hedefinin ise “Her türlü adaletsizliğe itiraz eden ve faşizmin kurumsallaşmasına karşı hareket halinde olan toplumsal, siyasal ve kültürel bütün güçlerin buluşmalarını sağlamak.” olduğunu açıkladı.

“Bu süreçte parlamenter alan ile toplumsal özgürlük mücadelesi arasında güçlü bir etkileşim kurma çabası içinde olacağız.” diyen Sancar ve Buldan, şu çağrıda bulundu:

“Demokratik, eşit ve adil bir ülke yaratmak elimizdedir. Türkiye’nin bütün demokratik ve toplumsal muhalefet güçlerini, bütün vicdanlı insanlarını bu adaletsiz, haksız ve zorba rejim karşısında güçlerini birleştirmeye, mücadeleyi ortaklaştırmaya çağırıyoruz. Adaletsiz yaşanmaz. Adaleti aranır olmaktan çıkartalım ve yaşanır hale getirelim. Yaşamı adaletli kılalım.”

Video Haber: Merve Güven

Kamera: Ayhan Çetin

Kurgu: Aysu Demirel