HDP Tuma Çelik’i partiden ihraç etti

HDP Merkez Disiplin Kurulu, Mardin Milletvekili Tuma Çelik hakkında ihraç kararı verdi. Disiplin Kurulu Mensur Işık hakkında da bu hafta karar verecek.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla, HDP Merkez Disiplin Kurulu’nun (MDK) Mardin Milletvekili Tuma Çelik hakkında aldığı kararı açıkladı.  

Oluç, partinin Meclis Grup Yönetimi’nin Tuma Çelik hakkındaki fezlekeyi 30 Haziran’da Merkez Disiplin Kurulu’na ilettiklerini aktardı.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in ihraç edildiğini açıkladı.

Merkez Disiplin Kurulu’nun hızla soruşturma yaparak, gereken kararı alması önerisi yaptıklarını belirten Oluç, “Merkez Disiplin Kurulu, 5 Temmuz’da bize de iletti. Disiplin Yönetmeliğinin 17. Maddesi gereği soruşturma bitene kadar tedbiren parti içindeki görevlerinden uzaklaştırma kararı aldı. Biz de bu kararı Tuma Çelik’e ilettik. 5 Temmuz tarihinden itibaren parti ile ilgili hem Meclis içinde hem de Meclis dışında herhangi herhangi bir faaliyette bulunmaması gerektiğini kendisine tebliğ ettik” dedi.

İhraç kararı…

Mardin Milletvekili Tuma Çelik HDP’den ihraç edildi.

Disiplin Kurulu’nun Tuma Çelik hakkında kesin çıkarma (ihraç) kararı aldığını duyuran Oluç, “Tüzüğümüz gereği, Tuma Çelik partiden istifa etmiş olsa bile tüzüğün 58 f maddesi gereği, soruşturulan kişi istifa etse bile ‘disiplin soruşturması tamamlanıncaya ve Disiplin Kurulu kararı açıklanıncaya kadar kabul edilmez’ hükmü gereği, Disiplin Kurulu kovuşturmaya devam etti ve bugün itibariyle kesin çıkarma konusunda kararını verdi. Gerekli işlemler yapılıyor. Bunu kamuoyu ile paylaşma gereği duyduk” ifadelerini kullandı.

Mensur Işık’ın durumu

Oluç, eşine şiddet uygulamasıyla gündeme gelen Muş Milletvekili Mensur Işık hakkındaki disiplin soruşturmasının devam ettiği bilgisini verdi. Bu hafta içinde Işık’la ilgili de karar verilmesi beklendiğini söyleyen Oluç, karar çıkması halinde kamuoyu ile paylaşacaklarını aktardı.

‘HDP asla taviz vermez’

Merkez medya tarafından partilerine yönelik kara propaganda yürütüldüğünü dile getiren Oluç, şunları söyledi:

“Kadına yönelik erkek şiddeti ve kadına yönelik suç aslında toplumsal bir mesele ve bu toplumsal mesele toplumda olduğu gibi bütün siyasi partilerde zaman zaman ortaya çıkıyor. HDP kurulduğundan beri ilk kez bu durumla karşı karşıya geldi. Biz kendimize bu konuda çok güveniyoruz. Bu konudaki kararlılığımızın ve politik hattımızın doğruluğu çok net ve açıktır. Asla ama asla HDP kadına yönelik işlenen suçlar konusunda bir bütün olarak HDP ve özel olarak da HDP Kadın Meclisi asla ve asla tavizkar davranmaz, en ufak bir kararsızlık göstermez, kadına yönelik en ufak işlenen suçlarda, şiddet dahil olmak üzere gereken tutumu derhal alır. Bu kim olursa olsun ister milletvekili ister yönetici olsun, HDP bu konudaki tutumunu asla değiştirmez. Bu güvenle davrandık.

HDP kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinde son derece kararlı bir partidir. Meclisteki kadın temsiliyetini yükselten parti HDP’dir.  2015 yılından itibaren istikrarlı bir şekilde yapılan bütün seçimlerde Meclis temsiliyetini de ve HDP içindeki özel temsiliyeti de arttırmıştır. Mecliste ilk kadın grubu bulunan parti HDP’dir. Kadına yönelik şiddeti hiç kimse HDP’ye saldırmak için fırsata dönüştürmeye kalkışmasın. Biz bu konuda kendimizden çok eminiz. Ne parti dışında, yani toplumda ne de parti içinde kadına yönelik suç işlendiğinde, şiddet uygulandığında biz asla ama asla buna karşı tavırsız kalmayız, susmayız.”

‘İlk beyan fezlekedeki gibi değil’

Yapılan açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Oluç, “Kadın Meclisi’ne ilk gelen beyanlar fezleke doğrultusunda olmadığı için Kadın Meclisi ona göre davranmıştır. Ama fezleke ortaya çıkar çıkmaz, bu iddiaları gördüğümüz andan itibaren de gerekeni yaptık, grup yönetimi olarak konuyu hızlıca disipline sevk ettik. Disiplin de gereken kararı verdi. İlk gelen beyan fezlekedeki gibi olsaydı geldiği andan itibaren bu işlemi yapacaktık” dedi.