HDP’li Dede: Zehirlendikleri tahmin edilen 3 siyasetçi hastaneye götürüldü

Gözaltında yedikleri yemekten zehirlendikleri tahmin edilen siyasetçilerle görüşen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, hastaneye kaldırılan Ayhan Bilgen’in serum verildikten sonra emniyete getirildiğini, 2 siyasetçinin hastanede olduğu bilgisini paylaştı. 

HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü önünde bilgi verdi

HDP Genel Merkezi’nin, dün gece “Kobanê soruşturması” kapsamında 25 Eylül’de gözaltına alınarak Ankara’ya getirilen siyasetçilerin yemekten zehirlendiği, hastaneye kaldırılmadıkları ve avukatlarıyla görüştürülmediklerini duyurdu. Bunun üzerine kimi partililer siyasetçilerin gözaltında tutuldukları Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün önüne gitti. 

Aralarında HDP milletvekilleri Hişyar Özsoy, Nuran İmir, Filiz Kerestecioğlu, Hüseyin Kaçmaz ve Erdal Aydemir’in de bulunduğu partililerin bekleyişi bir süre sonra sonuç verdi. HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve avukat Ümit Dede, gözaltındaki siyasetçilerle görüştü. 

Bilgen hastaneye kaldırıldı

Görüşme sonrası Mezopotamya Ajansı’na (MA) bilgi veren Dede, gözaltındaki Ayla Akat, Sırrı Süreyya ve Ayhan Bilgen ile görüştüğünü aktardı. Dede, Ayhan Bilgen’in hastaneye götürülerek, serum verildiğini ve kanında da enfeksiyona rastlandığını belirtti. Bilgen’e ilaç verildiğini kaydeden Dede, durumunun iyi olduğu bilgisini paylaştı. 

Dede, “Ben Ayhan beyle görüştüğümde durumu iyi görünüyordu. Biraz halsizlik vardı. Reçete yazılmış, sabah ilaçlarını alıp, götüreceğiz” dedi. 

2 siyasetçiye de hastanede serum verildi

Dede, Ayla Akat Ata’nın da rahatsızlandığını ancak hastaneye götürülecek kadar durumunun kötüleşmediğini ifade etti. Dede, gözaltına alınan eski HDP MYK üyeleri Can Memiş ve İsmail Şengün’ün hala hastanede olduğunu ve verilen serumun bitmesi ardından emniyete geri getirileceğini aktardı. 

‘Gıda zehirlenmesinden hastaneye kaldırıldılar’

Siyasetçilerin yemekten zehirlendiklerinin tahmin edildiğini belirten Dede, “Gıda zehirlenmesi ihtimali yüksek. Gün içerisinde müvekkilleriyle görüşen avukat arkadaşlar herkesin yemeklerden şikayetçi olduğunu, bayat ve kötü yemekler verildiğini söylediğini belirtti. Ayhan bey diğer iki arkadaşı hastanede görmüş, onların da durumlarının iyi olduğunu söyledi.” dedi.

Dede, Bilgen ve Ata’nın kendilerini merak eden herkese selamları olduğunu söyledi.  Gözaltındaki siyasetçilerle yapılan görüşme ardından partililer İl Emniyet Müdürlüğü’nün önünden ayrıldı.