HDP’li Gergerlioğlu: KHK rejimi Boğaziçi Üniversitesine kelepçe vurdu

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, iktidarın, özerk bir yönetimi olması gereken üniversiteleri denetimi altına almaya çalıştığını belirterek, “KHK rejimi Boğaziçi Üniversitesine kelepçe vurdu” dedi.

Fotoğraf: Arşiv

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, “KHK rejiminin, Boğaziçi Üniversitesine kelepçe vurduğunu” belirtti. Boğaziçi Üniversitesindeki protesto gösterisini, “hukuksuz bir rektör ataması karşısında üniversitenin sahibi olan öğrencilerin tepkisi” olarak nitelendiren Gergerlioğlu, “Burası lise değil, üniversite. Öğrenciler, siyasi kimlikle rektörlüğe getirilen rektöre tabii ki tepki gösterecekler. Bu, anayasal bir hak.” dedi.

‘Asıl suçu İstanbul Valiliği işliyor’

İktidarın, anayasanın toplantı ve gösteri yürüyüşüne ilişkin hükümlerini istediği gibi yorumladığına dikkat çeken Gergerlioğlu, şunları kaydetti:

“Öğrenciler bir rektörün atanmasını protesto etmiş. Bu sabah gözaltılar var. Ne oluyor yani? Bu görüntüler, tam bir polis devletinde yaşadığımızı gösteriyor. Asıl suçu, anayasal bir hakkı zorbaca engellemeye çalışan İstanbul Valiliği işliyor. Daha dün gözaltına alınan öğrenciler çıplak aramaya tabi tutuldular. Bunların olmaması gerekiyor.”

İktidarın, özerk bir yönetimi olması gereken üniversiteleri denetimi altına almaya çalıştığını söyleyen Gergerlioğlu, Melih Bulu’nun, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne atanmasının, bu durumun son örneği olduğunu söyledi.

Kaynak: AA