HDP’li İpekyolu Belediye Eşbaşkanları tutuklandı.

Van’da 8 Kasım günü sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan HDP’li ipekyolu Belediyesi Eşbaşkanları Azim Yacan ve Şehsade Kurt, savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme Yacan ve Kurt’un “Örgüt üyeliği, “Örgüt progandası” iddiasıyla tutuklanmalarına karar verdi. Yacan ve Kurt Van T Tipi Kapalı Cezavine götürüldü.

İki Belediye Meclis Üyesi tutuklandı

Öte yandan Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarından gözaltına alınan HDP Sur Belediyesi Meclis üyesi Halime Akyol, Bağlar Belediyesi meclis üyesi Hevidar Bozkuş ve Sipan Tosun ile Mehmet Ödüngit’in savcılıktaki ifadeleri tamamlandı. Belediye meclis üyeleri Bozkuş ve Akyol, “polise mukavemet” iddiasıyla tutuklanırken, Tosun ve Ödüngit ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İpekyolu’nda HDP yüzde 54.47 oy almıştı

Yacan ve Kurt’un gözaltına alınmasının ardından İpekyolu Belediyesine İlçe İçişleri Bakanlığı tarafından İlçe Kaymakamı Sinan Aslan kayyum olarak atanmıştı. İpekyolu Belediyesi 2016 yerel seçimlerinde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde iken 11 Ekim 2016 tarihinde kayyum atanmıştı. 31 Mart yerel seçimlerinde ise HDP’li Yacan ve Kurt, 54.47 oy oranıyla belediye eşbaşkanı seçilmişti.

31 Mart seçimlerinin ardından HDP, 3 büyükşehir, 5 il, 45 ilçe ve 12 belde belediyesi olmak üzere toplamda 65 belediye kazanmıştı. 1230 belediye meclis üyesi ve 101 İl genel meclis üyesi seçilmişti. 31 Mart seçimlerinin ardından kayyum atanan belediye sayısı 16 oldu.