HDP’li Meral Danış Beştaş: Bu örtülü bir aftır, talebimiz infazda eşitliktir

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis gündemine getirilen İnfaz Yasası düzenlemesi ile ilgili olarak #Yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a konuştu.

Beştaş, “İnfazda eşitsizlik yapılması ekstra ceza verilmesi anlamına geliyor” dedi. Beştaş, iktidar ve ortağı MHP’nin önerilerinde infaz süreleri üçe bölündüğünü bunların 1/2, 2/3 ve 4/3 olduğunu belirtti ve “4/3 sadece siyasilere uygulanıyor” dedi. Beştaş bu nedenle ilk taleplerinin infazda eşitlik olduğunu vuruladı.

Siyasi mahpusların terör diye nitelendirilmesinin söz konusu olduğu ifade eden Beştaş, şöyle devam etti:

Siyasi mahpuslar kırmızı çizgimizdir

“Terör suçları hariç” diyorlar. Tırnak içinde söylüyorum hepimiz biliyoruz ki dünyada terörist sayısı ile herhalde Türkiye birinci. Çünkü bütün muhalefeti, söz söyleyeni, yazı yazanı, twit atanı, açıklama yapanı, gazeteciyi, yazarı, akademisyeni, siyasetçiyi, vekili, belediye başkanını terörist ilan ediyor. O sebeple terör ve terörizm kavramını bu şekilde kabul etmemiz mümkün değil. Bu nedenle siyasi mahpuslar da -ki kırmızı çizgimizdir- bu kapsama, infazda eşitlik kapsamına alınması gerekiyor.”

Hasta mahpuslar bırakılması gerekiyor

Diğer bir sorunun hasta ve yaşlı mahpuslar olduğunu belirten Meral Danış Beştaş, “Şu anda hapishanelerde 457 hasta ağır hasta mahpus var. 65, 70, 85 yaşlarında çok sayıda hastanın olduğunu biliyoruz. Bir kere suç tipine bakılmaksızın ve hiç tartışmaya girmeden bunların bırakılması gerekiyor.”

COVID-19 şu anda bütün dünyayı tehdit ettiğini ve İran, İtalya başta olmak üzere birçok ülke cezaevlerini boşalttığını hatırlatan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Çünkü on binlerce insan dışarıda olduğu halde yaşamını yitirdi. Şu anda 288 bin insan cezaevinde yaşam riski altında. Her an yaşamlarını yitirebilirler. Adeta saatli bir bomba gibi” diye konuştu.

Hükümlülerin infazı durdurulabilir

HDP’li Mazıdağ Eş Başkanının COVID-19’a yakalandığı gerekçesiyle Tarsus’tan Mardin’e gönderildiğin ve Mardin’den de tahliye edildiğine dikkat çeken Beştaş, “O cezaevlerinin karantinaya alınması gerekiyor. Her gün başka bir cezaevi ile ilgili bize başvuru geliyor. Bu sebeple bütün cezaevlerinin uygun bir formülasyonla hükümlüler için infaz durdurulabilir, ev hapsi olabilir, başka yöntemler olabilir. Salıverilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Mahkemelerin tahliyeler için engelleri yok

Tutuklu olanlar açısından Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 100’üncü maddesine bir ekleme yapılarak salgın nedeniyle tahliyenin önünün açılabileceğini vurgulayan Beştaş, “Aslında şu anda mahkemelerin tutukluları tahliye etmemeleri için bir sebep yok. Çünkü hepimizin yurt dışına çıkış yasağı var. Hepimiz ev hapsindeyiz” şeklinde konuştu.

Detayla video söyleşimizde.