HDP’nin yürüyüşü öncesi ‘olağanüstü’ önlem

HDP’nin Edirne ve Hakkari’den başlatacağı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” öncesi “olağanüstü” güvenlik önlemleri alındı.

İstanbul Silivri’de Edirne kolundan yapılacak yürüyüş için bir araya gelen gruba polis müdahalede bulundu.

Hakkari’de kent genelinde çok sayıda zırhlı araç ve polis konumlandırıldı Fotoğraf: MA

HDP’nin 1 Haziran’da açıkladığı “Demokratik Mücadele Programı” kapsamında bugün Edirne ve Hakkari illerinden başlayarak Ankara’da sona erecek “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” başlatılacak. İki koldan yapılacak yürüyüş öncesi “olağanüstü” güvenlik önlemleri alındı.

Hakkari’nin tamamında zırhlı araç ve polis konumlandırıldı

HDP İl Örgütü binasına giden sokaklar polis bariyerleriyle kapatıldı Fotoğraf: MA

Hakkari’den başlayacak yürüyüş öncesi kentin tamamında zırhlı araçlar ve polisler konumlandırıldı. Resmi kurumların önünde özel harekat polisleri ve keskin nişancılar bekletildi. HDP Hakkari İl binasına giden sokaklar polis ve kurulan demir bariyerlerle kapatıldı. Burada polisler milletvekilleri ve vatandaşların il binasına giriş çıkışlarını engelledi.

HDP’liler İl binası önünde toplandı

HDP’liler İl binası önünde bir araya geldi Fotoğraf: MA

HDP Hakkari İl Örgütü binası önünde, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, HDP’nin MYK ve PM üyeleri, milletvekilleri ve partililer bir araya geldi. 

HDP Eş Genel Başkanı Sancar’ın İl binası önünde yapacağı açıklamayla yürüyüş startının verilmesi bekleniyor. 

Edirne’de de yoğun güvenlik önlemi

Edirne İl Örgütü binasının önü ve çevresinde çok sayıda polis konumlandırıldı.

Edirne’den başlayacak yürüyüş için HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, milletvekilleri ve parti yöneticileri Silivri Alışveriş Merkezi önünde bir araya geldi. Partililer buradan Edirne’ye doğru yola çıkacak.

İstanbul Silivri’de polis müdahalesi

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğu twitter hesabından “Silivride sadece demokratik hakkını kullanıp demokrasi için kardeşlik için yürümek isteyen insanlara gözaltı yapmaya çalışıyorlar!” paylaşımında bulundu.

Edirne yürüyüşü için Silivri’de toplanan gruba polis müdahalede bulundu. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. Silivri’deki müdahale sırasında HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu TOMA’nın önüne geçerek “Beni ezip geçmen lazım” dedi.

Yürüyüş öncesi yasaklama kararları açıklanmıştı

Edirne, Hakkari, Tekirdağ, Van, Kocaeli valilikleri aldıkları kararlarla kentlere giriş çıkışlara sınırlandırma getirmiş, tüm eylem ve etkinliklerin yasaklandığını duyurmuştu.

Kaynak: MA