Her yıl bir milyon Afrikalı göç ediyor

Fotoğraf: Afrika - arşiv - AA

Afrika’da ekonomik nedenlerden dolayı kıta içinde her yıl bir milyon Afrikalı göç ediyor.

HABER MERKEZİ – Afrika’da ekonomik nedenlerle daha iyi bir hayat için her yıl bir milyon Afrikalı’ kıta içinde göç ediyor. Sadece Avrupa’ya göç etmek isteyen 17 bin Afrikalı Akdeniz’de hayatını kaybetti

Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yayınlanan “Afrika’daki Ana Göç Yolları” raporuna göre, 2014-2019 yıllarında her yıl ortalama bir milyon Afrikalı kıta içerisinde göç ediyor. Göçmenler, Afrika’daki yasa dışı göç yolları üzerinde birçok tehlikeyle karşılaşıyor. Öte yandan bu alan insan kaçakçıları için de önemli pazar oluşmasına neden oluyor.

Sadece Trans-Sahara göç yolu üzerinde yıllık 765 milyon dolarlık paranın döndüğü tahmin ediliyor. Yasa dışı göçten elde edilen paranın önemli bir kısmı bölgedeki suç örgütlerine gidiyor.

Bu yıl Akdeniz üzerinden Avrupa ülkelerine göç etmek isteyen Afrikalıların mensup olduğu ülkeler  sırasıyla Fas, Cezayir, Gine, Fildişi Sahilleri ve Tunus.  Son 6 yılda Kuzey Afrika ülkeleri haricinde Avrupa’ya en çok göç Nijerya, Gine, Mali ve Eritre gibi ülkelerden yaşanıyor.

17 bin Afrikalı Akdeniz’de hayatını kaybetti

Her yıl ortalama 78 bin göçmen yasa dışı yollarla Avrupa ülkelerine gitmeye çalışırken yakalanıyor. 2014’ten bu yana Avrupa’ya göç etmek isteyen Afrikalıların 17 bini Akdeniz’de hayatını kaybederken kıta içerisinde yaşanan göçte hayatını kaybedenlerin sayısının ise çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

AA – ABUJA