Hızlı fezlekede tarih hatası: Hapisteki Dündar’a eylem ‘örgütleme’ suçlaması

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar hakkında, tutuklu olduğu 2013 yılında, Lice’de yapılan bir eylemde “örgütleme yaptığı” suçlamasıyla fezleke hazırlandı.

O dönem milletvekili ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi olmayan, Kobane protestoları sırasında yaşananlardan sorumlu tutulan Dündar, “çadır” eylemlerinin başladığı 2013 yılında Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunuyordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekilli Pero Dündar hakkında hazırlanan fezlekede, katılmadığı eylem de “suçlar” arasında sayıldı. Dündar, 2013 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde kalekol yapımına karşı başlatılan çadır eylemlerinden sorumlu tutuldu.

‘Örgütleme’ suçlaması

O dönem milletvekili ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi olmayan, Kobane protestoları sırasında yaşananlardan sorumlu tutulan Dündar, “çadır” eylemlerinin başladığı 2013 yılında Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunuyordu. Fezlekenin gerekçesinde, o dönem cezaevinde bulunan Dündar’ın, kurulan çadırlara gidip “örgütleme” yaptığı ileri sürüldü.

Kürt sorunun demokratik ve barışçıl çözümüne dair başlatılan, diyalog ve müzakerelerin sürdüğü çözüm sürecinde, Lice’de kalekol yapımına karşı yurttaşlar çadır eylemi başlatmıştı.

MA / Diren Yurtsever