İHD’den gazeteci Gültekin’e yönelik saldırıya kınama

İHD İstanbul Şubesi, gazeteci Levent Gültekin’e yönelik saldırıyı kınayarak, iktidara nefret söylemleri ve düşmanlaştırma politikalarına son verme çağrısı yaptı. 

Gazeteci Levent Gültekin Fotoğraf: MA

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, gazeteci ve yazar Levent Gültekin’e yönelik saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Nefret söylemlerinin, düşmanlaştırma politikalarının bir sonucu olarak gazetecilerin, siyasetçilerin, hak savunucularının hedef olarak gösterilmesinin ağır sonuçlarına dikkat çekilen açıklamada, geçmişte yaşanan acı olaylar hatırlatıldı.

İktidarın, saldırganları kışkırtan söylem ve politikalarına son vermesi, saldırılara karşı acil önlemler alması çağrısında bulunulan açıklamada, “Levent Gültekin’e yapılan bu saldırıdan hareketle, gazetecilere yönelik saldırılarda sadece saldırganların değil, nefret söylemleri ile bu saldırıları kışkırtanların da yargılanmasını ve cezalandırılmalarını sağlayacak adımlar atmaya çağırıyoruz.” denildi. 

‘İki ayda 17 gazeteci saldırıya uğradı’

Medya alanındaki hak ihlalleri araştırmalarına göre, 2019 yılında 34, 2020 yılında 17 gazetecinin fiziki saldırıya uğradığının hatırlatıldığı açıklamada, Dicle Fırat Gazeteciler (DFG) Derneği’nin raporuna göre 2021 yılının ilk 2 ayında 8 olarak tespit edildiği belirtildi. Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Aksaray’da Anadolu’nun Sesi Gazetesi Haber Koordinatörü İzzet Tınmaz, Aydın’da Adliye önünde haber kovalayan gazeteciler Murat Uçkaç ve Kıymet Sarıyıldız. İstanbul’da KRT TV programcısı avukat Afşin Hatipoğlu ve Ankara’da Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu ve son olarak Levent Gültekin sokak ortasında saldırıya uğradı. Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin tespitlerine göre, 79 gazetecinin öldürüldüğü ve saldırganların cezasızlıkla korunduğu bir ülkede yaşayan bizler, bu saldırıların gazetecilerin yaşam haklarını da tehdit ettiğini görüyoruz ve acil önlemler alınması için ülkeyi yönetenleri göreve çağırıyoruz.”

MA – İSTANBUL