‘İktidarın görevi halkın iradesine el koymak değil’

Batman Demokrasi Platformu, HDP’li belediyelere kayyım atanmasına tepki göstererek, iktidarın görevinin halkın iradesine el koymak değil halkın sağlığını korumak olduğunu belirtti.

Batman Belediyesi kayyım atanmadan önce polis tarafından ablukaya alındı – MA

Batman Demokrasi Platformu, HDP’li belediye eşbaşkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Mezopotamya Haber Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Platform Dönem Sözcüsü Deniz Topkan imzasıyla yapılan açıklamada, 8 belediyeye kayyum atanması ve belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınması karşısında “hayrete düştüklerini” belirtti.

‘Bu halka haksızlık’

Topkan, koronavirüse karşı mücadelenin yükseltilmesi gerektiği bir dönemde antidemokratik uygulamaları konuşuyor olmanın bile bu halka haksızlık olduğunu belirtti. Batman Belediyesi’nin halk sağlığını savunmak adına etkili çalışmalar yaptığına işaret eden Topkan, halkın mağdur edilmemesi için su faturalarının ertelenmesi gibi somut uygulamaları olduğunu hatırlattı.

‘İktidarın görevi halk iradesine el koymak değil’

Dünyanın salgınla mücadele ettiğine işaret eden Topkan, şu zorlu günlerde dahi iktidarın önceliğinin anti demokratik uygulamalar olmasının kabul edilemeyeceğini belirtti. Topkan, iktidarın görevinin halk iradesine el koymak olmadığını halk sağlığını korumak olduğunu kaydetti.

‘Salgın gölgesinde darbe hukuku uygulanıyor’

Salgın gölgesinde “kayyım gaspı” ile “darbe hukuku” uygulandığını ifade eden Topkan, “Bu tüm toplumu salgınla baş başa bırakma girişimidir” dedi. Topkan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “siyaseti bir tarafa bırakıp dayanışmayı güçlendirelim” şeklindeki sözlerini hatırlatarak, “Sözünün ertesinde kayyum anlayışının devreye sokulması akıllara ziyan bir tutumdur” dedi.

‘Belediye eşbaşkanları görevine iade edilmeli’

Topkan, bu zor süreçlerde halkın sağlığı için üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini vurguladı. Topkan, “Salgın sürecinde halk iradesini hiçe sayan, insanlık için virüs kadar tehlikeli olan bu yaklaşımın kaybettireceği her kesim tarafından görülmelidir. Tüm kamuoyunu, dayanışmayı artırarak, daha sağlıklı yarınlar için ortak tutum almaya davet ediyoruz” dedi. Topkan, belediye eşbaşkanlarının hukuksuz bir şekilde görevden alındığını belirterek, görevlerine iade edilmesi için çağrıda bulundu.