İmamoğlu’ndan ‘ekmek’ açıklaması: Sorun şimdilik çözüldü

İBB Başkanı İmamoğlu, Tarım Bakanlığı’nın mobil büfelerde halk ekmek satışının yasaklanmadığını açıklamasıyla sorunun şimdilik çözüldüğünü belirtti.

İmamoğlu, “Ama ekmek davası, yoksullukla mücadele konusunda hiçbir engel tanımayacağımızı da tüm İstanbul halkına duyuralım” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Fotoğraf: İBB

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin, “Dün, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından mobil büfelerde ekmek satışı yasaklandı. Sabah saatlerinde de yasaklanmadığına dair açıklama yapıldı. Son durum nedir? Belediye tarafından satış devam edecek mi?” sorusunu yanıtladı.

‘Biz ekmek satışımıza devam edecektik’

İmamoğlu, “Zaten devam edecekti. Dün yazılan yazı, başka türlü bir uygulama olarak sahaya yansısaydı bile, biz, ekmek satışımıza devam edecektik. Hazırlığımız o yöndeydi. Tarım Bakanlığımız açıklamayı yaptı. Onu kastetmedekilerini ifade ettiler. Dolayısıyla sorun kalmadı.” dedi.

‘Sorun şimdilik çözüldü’

İstanbul’da, bu yoksul günlerde, insanların bir liralık ekmek almak için kuyruklara girmesinin çok önemli olduğunu ifade eden İmamoğlu, “Buna yönelik yapılan her hizmet değerlidir. Bütün kamu kurumları, ‘Ben bu hizmete nasıl katkıda bulunabilirim’ diye hareket etmelidir ve bu bilinçte karar almalıdır.”

“Dünkü karanın ilk intibaı hepimizi çok üzmüştür.” diyen İmamoğlu, Tarım Bakanlığı’nın bu süreci ifade etmediğini açıklamasının sorunu şimdilik çözdüğünü söyledi.

‘Ekmek davası konusunda hiçbir engel tanımayacağız’

Ekmek davası, yoksullukla mücadele konusunda hiçbir engel tanımayacaklarına vurgu yapan İmamoğlu, “Tüm İstanbul halkına duyuralım” dedi.

‘Kamuoyu ve hukukçuların takdirine bırakıyorum’

İmamoğlu, “Bir ifade karmaşışı mı vardı? Yoksa bugün düzeltilen bir durum muydu? Karalama kampanyası olarak da ifade edildi…” sorusuna ise, “Yani onu, kamuoyunun ve hukukçuların takdirine bırakıyorum” yanıtını verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklama ile belediyelere ait araçlarla ve belediyelerin kendi büfelerinde ekmek satışını yasaklayan bir talimat bildirimi ve genelgesinin olmadığını bildirmişti.

Yeni1Mecra