İMO: Galata Kulesi’ne kıyanlar ortaya çıkarılmalı

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi, Galata Kulesi’nde kaçak çalışma yapıldığına işaret ederek, “Açık bir suçla karşı karşıyayız. Hem kent hem de tarih suçu işlenmiştir. Kaçak çalışma bir an önce durdurulmalı ve Galata Kulesi’ne taammüden kıyanlar ortaya çıkarılmalıdır.” dedi.

TMMOB’a bağlı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen Galata Kulesi’ndeki restorasyon çalışmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Galata Kulesi’nin mülkiyetinin13 Mayıs’ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınıp Kültür ve Turizm Bakanlığı`na devredildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Elbette tarihi eserler restorasyona tabi tutulur ve hatta deprem bölgelerinde bulunan tarihi eserlerin güçlendirilmesi gerçekleştirilir.” denildi.

‘Müdahalenin taşıyıcı duvarlarda olduğu anlaşıldı’

Ancak başlatılan çalışmaların restorasyon mimarisinin temel kabullerine uygun gerçekleştirilmediğinin ortaya çıktığına dikkat çekilen açıklamada, “Hilti tabir edilen delici aletlerin kullanıldığı görüntülerle sabitlendi. Hatta yapılan tespitlerde müdahalenin taşıyıcı duvarlarda olduğu anlaşıldı” diye kaydedildi.

‘Ne deprem güvenliğine ne de mimariye dikkat edilmiş’

Tarihi eserlerin korunmasının inşaat mühendisliğinin alt disiplinlerinden olduğunun belirtildiği açıklamada, “Koruma, deprem güvenliği konusunu içerdiği gibi mimariyi de kapsamaktadır. Özel bir bilim alanıdır; her aşamada uzmanlık ve hassasiyet gerektirmektedir Anlaşılan o ki, İstanbul’un simge yapılarından Galata Kulesi’nin restorasyonunda ne deprem güvenliğine ne de mimariye dikkat edilmiştir.” denildi.

‘Hem kent hem de tarih suçu işlenmiştir’

“Sözde” çalışmanın restorasyon projesi olmadan başlatıldığının kamuoyuna yansıdığına işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Bunun anlaşılması ve kabul edilmesi mümkün değildir. Tarihi eserlerin korunması, güçlendirilmesi Koruma Kurulu’ndan onay alınacak bir proje bağlamında gerçekleştirilmelidir. Bu, restorasyon ve güçlendirme çalışmalarının olmazsa olmazdır. Bu temel ilke çiğnenmiş, Galata Kulesi’nde kaçak çalışma yapılmıştır. Açık bir suçla karşı karşıyayız. Hem kent hem de tarih suçu işlenmiştir. Kaçak çalışmanın bir an önce durdurulmalı ve Galata Kulesi’ne taammüden kıyanlar ortaya çıkarılmalıdır. Unutulmamalıdır: Geçmişi olmayanın geleceği olamaz. Galata Kulesi sadece geçmişimiz değil aynı zamanda geleceğimizdir.”

MA – İSTANBUL