İnan Akın’a işkence ettiği iddia edilen müdür ve gardiyanlar Meclis gündeminde

HDP Van Milletvekili Temel, cezaevine sevki sırasında İnan Akın’ın işkenceye maruz kaldığı iddiasını Meclis’e taşıdı.

Temel, Bakan Gül’e “İnan Akın’a işkence ettiği iddia edilen cezaevi müdürü ve gardiyanlar hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?” diye sordu.

HDP Van Milletvekili Tayip Temel, İnan Akın adlı tutuklunun Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumuna sevki sırasında işkence gördüğü iddiasını soru önergesi ile Meclis’e taşıdı. Temel, önergenin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yazılı olarak yanıtlamasını istedi.

‘Tutuklu ve hükümlülere yönelik hak ihlalleri devam ediyor’

Önergenin gerekçesinde Türkiye’de tutuklu ve hükümlülere yönelik işkencenin ve hak ihlallerinin artarak devam ettiğine işaret eden Temel, “Başta yaşam hakkı olmak üzere; temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı bilinen bir gerçektir.” diye kaydetti.

‘Gardiyanlar yaşasın işkence diye bağırdı’

Adana Kürkçüler F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’ndan, Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumuna sevk edilen İnan Akın’ın sevk sırasında işkence gördüğü iddiasının basına yansıdığını belirten Temel, şunları aktardı:

“Basında yer alan haberde İnan Akın’ın avukatıyla yaptığı görüşmede 25 Ağustos günü, Adana’dan Diyarbakır’a sevk edildikten sonra, Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu girişinde 25-30 gardiyan tarafından aranmak istendiği, ancak buna izin vermediği için işkenceye maruz kaldığı bilgisi yer almaktadır. Akın, avukatıyla yaptığı görüşmede kendisini cezaevi müdürü ve başgardiyan olarak tanıtan kişilerin, ‘25 Ağustos gününü hatırlayacaksın bu daha başlangıç’ şeklinde tehdit edildiğini, gardiyanların ‘yaşasın işkence’ diye bağırıp kıyafetlerini parçalayarak zorla çıkardıklarını ve kendisinin darp edildiğini aktarmıştır.”

‘İnan Akın can güvenliğinin olmadığını bildirmiştir’

Avukatı İnan Akın’ın boynunda izler ve sağ gözünün alt kısmında morluk olduğunu aktardığını belirten Temel, “İnan Akın’ın ailesi ile yaptığı telefon görüşü sonrasında görüşme içeriği gerekçe gösterilerek cezaevi hakkında yalan haber yaymak gerekçesiyle disiplin cezası verilmek üzere kendisinden savunma istendiği avukatına aktardığı bilgiler arasındadır.  Öte yandan İnan Akın cezaevinde tek başına kaldığını, bu sebeple de can güvenliğinin olmadığını avukatına bildirmiştir.” diye ifade etti.

Önergede, Bakan Gül’ün yanıtlamasının istendiği sorular şöyle;

  1. İnan Akın’ın sağlığı ne durumdadır?
  2. İnan Akın’a işkence ettiği iddia edilen cezaevi müdürü ve gardiyanlar hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Soruşturma başlatıldıysa hangi aşamadadır?
  3. İnan Akın kaldığı cezaevinde neden tek başına tutulmaktadır?
  4.  İnan Akın’ın ailesi ile yaptığı telefon görüşü sonrasında görüşme içeriği gerekçe gösterilerek cezaevi hakkında “yalan haber yaymak” gerekçesiyle disiplin cezası verilmek üzere kendisinden savunma istenmesinin yasal dayanağı nedir?