İnfaz listesinde adı geçen Ferhat Tunç: İktidar listeyle ilgisi olmadığını düşünüyor ama..

Avrupa’da 55 kişilik infaz listesinde ismi olduğu belirtilerek Alman polisi tarafından uyarılan Kürt sanatçı Ferhat Tunç, “Bu gidişatı durdurmamız lazım. Bizi alıştırmak istedikleri şeyin önüne geçmemiz lazım” dedi.

Hayri Demir

Avrupa’da Kürt, muhalif siyasetçi ve gazetecilere yönelik 55 kişilik bir infaz listesinin oluşturulduğu tartışmaları her geçen gün daha da büyüyor. İsminin listede olduğu belirtilen gazeteci Erk Acarer, önce evinde saldırıya uğradı sonra da evinin önüne tehdit mesajı bırakıldı.

Aynı zamanda gazeteci Celal Başlangıç da Alman polisleri tarafından infaz listesinde ismi olduğu için uyarıldı. İnfaz listesinde ismi bulunduğu belirtilen Kürt Sanatçı Ferhat Tunç, Youtube kanalı üzerinden konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Polisler uyardı

Tunç, Almanya’nın Darmstadt polis merkezinden özel görevli polisler tarafından, ölüm listelerinde adının geçmesi nedeniyle bilgilendirildiğini ifade ederek, “Görevli polisler, can güvenliğimin tehdit altında olduğu ve konuyla ilgili diyalogda olacaklarını belirttiler” dedi.

‘Ölümle anılıyoruz’

Kendisinin sanatçı olduğunu ve 40 yıldır sanat için mücadele ettiğini hatırlatan Tunç, ”Aynı zamanda insan hakları ihlallerine karşı sesimi nasıl çıkarabiliyorsam çıkarıyorum. Hakkını aradığım insanlar arasında asla bir ayrım yapmam. Listedeki gazeteciler de gerçeğin peşinde. Ülkemizde yaşamamıza, üretmemize, konuşmamıza engel oldular ancak bugünlerin geçeceğini biliyoruz ve bu nedenle her saniyemiz ülkemize dönüşün hayaliyle geçiyor. Çünkü o ülke bizim” diye konuştu.

Tunç, bu aralar yeni bir albüm çalışması yürüttüğünü belirterek, “Albüme yoğunlaşmışken, mümkün olduğunca bu tür tartışmaların da dışında kalmaya gayret ediyordum. Ancak öyle bir atmosfer yarattılar ki adımız şarkılarımızdan önce ölümle, tehditle gündem oluyor. Buna izin vermememiz lazım” dedi.

‘Bu gidişatı durdurmalıyız’

Tehditlerle asla geri adım atmayacak, korkacak insanlar olmadıklarını vurgulayan Tunç, “Ancak bu bireysel bir mesele de değil. ‘Ecelsiz ölümü’ normalleştiren bir ortam yaratılıyor. Artık ’90’lar mukayesesi bile çoktan anlamını yitirdi. Bu gidişatı durdurmamız lazım. Bizi alıştırmak istedikleri şeyin önüne geçmemiz lazım” diye belirtti.

İktidara çağrı

Tunç, AKP iktidarına şöyle seslendi: “İktidar, eğer tehditlerin kendisiyle ilgisi olmadığını ileri sürüyorsa, kimlerin bizi öldürmek istediğini ortaya çıkarmalıdır. Ortaya çıkarırsa öğreniriz potansiyel katillerin kim olduğunu. Ortaya çıkarmazsa da ölüm fermanımızı kimin verdiğini anlamış oluruz.”