İngiltere’de Kovid-19 önlem planında 3’üncü aşamaya geçildi

İngiltere’de 2 Aralık’ta sonlanan ulusal karantinanın ardından ilan edilen 3 aşamalı Kovid-19 önlemleri kapsamında 3’üncü aşama önlemleri Londra’da uygulanmaya başlandı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında, en sıkı kısıtlamaların yer aldığı üçüncü kademe önlemler uygulamaya kondu. Ülkede vaka sayısının en çok arttığı şehir olan Londra‘da, 3. aşama önlemler kapsamında tüm oteller, misafirhaneler, barlar ve paket servis yapanların haricinde tüm kafeler ve restoranlar kapatıldı. 

Gençler sokaklarda eğlenmeye devam etti

Barların kapatılmasının ardından gençler, şehrin eğlence merkezi Soho’da sokaklarda eğlenmeye devam etti. Polis, kurallara uymaları için gençleri uyarırken kısa bir süre gerginlik yaşandı. Uyarıların ardından sokaklar büyük ölçüde boşalsa da bir grup genç, kentin meydanlarında eğlenmeyi sürdürdü. 

Kamusal alanda 6 kişinin bir araya gelmesi yasaklandı

En sıkı kısıtlamaların yer aldığı 3’üncü aşama önlemlerin uygulanacağı şehirler arasına dün dahil edilen Londra’da, kamusal alanlarda 6’dan fazla kişinin bir araya gelerek sosyalleşmesi yasaklanırken, insanlar, birlikte yaşamadıkları kişilerle kapalı mekanlarda ve evlerin bahçelerinde görüşemeyecek.

Tiyatrolar ve sinemalar bir kez daha kapılarını kapattı

Tiyatrolar ve sinemaların, kapılarını bir kez daha kapatmak zorunda kaldığı Londra’da, futbol stadyumları taraftarlara tekrar kapatılacak, kapalı spor salonları hizmet veremeyecek. Londra’da, 2 Aralık’tan sonra, 2 bin kişiyle sınırlı olmak üzere taraftar tribüne alınmaya başlanmıştı. 

Başkentte, 15 kişiyle sınırlı olmak üzere düğün merasimi, 30 kişiyi de geçmeyecek şekilde cenaze töreni yapılabilecek.

İngiltere’de 3’üncü aşamada, kapalı spor salonları hizmet veremeyecek, gerekli olmadığı sürece seyahat edilemeyecek, barlar ve restoranlar ancak paket servisi yapabilecek ve spor etkinlikleri düzenlenemeyecek. Dükkanlar ise açık kalmaya devam edecek.

AA – LONDRA