İntiharlar için Meclis Araştırması talebi

Ekonomik kriz ile bağlantılı olarak toplu intihar vakalarında artış olduğuna dikkat çeken HDP’li Ersoy, intiharlara ilişkin Meclis Araştırması talep etti.

HABER MERKEZİ – HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, ekonomik krizin yurttaşlar üzerindeki etkisini araştırmak ve kriz nedeniyle artan intiharlara karşı önlem alınması için Acil Eylem Planının oluşturulması talebiyle Meclis Araştırması açılmasını istedi.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, ekonomik kriz ile bağlantılı toplu intihar vakalarında artış yaşandığını belirterek TBMM’ye Meclis Araştırması talebiyle önerge verdi. Ersoy, önergenin gerekçesinde derinleşen ekonomik kriz koşulları nedeniyle çok sayıda yurttaşın geçim sıkıntısı ve borçlar nedeniyle intihar ettiğini belirtti. Ersoy, “Kimi zaman toplu intiharlar, kimi zaman da kendileri ile birlikte ailelerinin de ölümüne yol açan erkekler ekonomik krizin halk üzerindeki boyutlarını gözler önüne sermektedir.” dedi.

‘Krizin faturası halka yükleniyor’

Derin krizin faturasının halkın sırtına yüklendiğini belirten Ersoy, “Sermayenin, bankaların, batık şirketlerin vergi borçlarının hepsi temel hizmet vergileriyle, gelir vergileriyle halka ödetilmektedir.” diye kaydetti.

Getirilen yeni vergi kalemlerinin de halkın gelirinin gün geçtikçe daha çok erimesine ve alım gücünün azalmasına sebep olduğuna dikkat çeken Ersoy, şunları kaydetti: “Bir yılda elektriğe yüzde 100, doğalgaza yüzde 53,8, otoyola, köprülere, PTT’ye yüzde 20 zammın yapılması krizin daha da derinleşmesine neden olmaktadır. İstanbul Fatih’te, Bakırköy’de, Antalya’da, Çorum’da, İzmir’de insanlar ekonomik kriz karşında çaresizlik içinde intihar etmektedir.”

‘353 emekçi yaşamına son verdi’

Ersoy, İSİG verilerine göre 2013-2018 arasında yaklaşık olarak 353 emekçinin geçim sıkıntısı, borç ve işsizlik nedeniyle yaşamına son verdiğine vurgu yaptı. Şirketlerin silinen vergi borçları yükünün halktan karşılandığını belirten Ersoy, “Kamu kurumları özelleştirilerek temel mal ve hizmetlerin pahalıya satılması halkı borç batağına sürüklemektedir.” diye kaydetti.

Ersoy, özellikle ekonomik kriz dönemlerinde intiharların nedenlerini hızla artan işsizlik ve yoksullukta aranması gerektiğine dikkat çekerek, “Bu tespite uygun çözümler üretmemiz gerekmektedir.” diye belirtti. Ersoy, vatandaşların eşit yaşam koşullarında yaşaması, adaletli bir vergi sisteminin kurulması, ücrete dayalı büyümenin sağlanmasının TBMM’nin görev ve sorumluluğunda olduğunu belirtti.

Ersoy, ekonomik krizin yurttaşlar üzerindeki etkisinin ve sonuçlarının araştırılması ve buna karşı önlem alınması için kısa, orta ve uzun vadeli Acil Eylem Planının oluşturulması için meclis araştırması açılmalıdır.